Americký prezident Donald Trump schválil plán přesunu 9 500 amerických vojáků z Německa za účelem „zadržování Ruska“, řekl mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman. (Foto: Centcom)

„Ministr obrany (Mark Esper – pozn. red.) a předseda Spojeného výboru náčelníků štábů (Mark Milley – pozn. red.) včera informovali prezidenta o plánech přesunout z Německa 9 500 vojáků. Návrh, který byl schválen, není pouze v souladu s prezidentskou směrnicí, ale posílí rovněž ruské zadržování, ujistí spojence, zlepší strategickou flexibilitu a operační pružnost Spojených států v Evropě,“ uvedl Hoffman ve svém prohlášení.

Uvádí se, že ministr a předseda SVNŠ uspořádají v blízké budoucnosti na toto téma briefingy v příslušných kongresových výborech.

Dříve Trump slíbil snížit počet amerických vojáků v Německu z 34,5 na 25 tisíc osob, protože se Berlín opozdil se svými platbami NATO.

Polsko uvedlo, že je připraveno financovat přítomnost amerických vojsk na svém území, a navrhlo, aby Spojené státy umístily americkou obrněnou divizi trvale, s tím, že bere na sebe náklady asi 1,5–2 miliardy dolarů.

Tento návrh byl však předložen bilaterálně mimo rámec NATO. Polský prezident Andrzej Duda navrhl, aby základna byla nazvána Fort Trump.

Zdroj:  militarytimes.com