Dnes se na facebookových stránkách Organizace pro pomoc uprchlíkům, z. s. (OPU) objevila informace, že pětice nezletilých Afghánců, kterou OPU zastupovalo, vyhrála před Nejvyšším správním soudem. Jednalo se o řízení, v němž se dotyční bránili proti postupu policie, která je zajistila do zařízení určeného pro dospělé muže. (Foto: Pikilist)

Na sociální síti této organizace se uvádí, že se nezletilí Afghánci bránili proti postupu policie, která je bez vydání rozhodnutí a bez možnosti seznámit se s výsledky posouzení kostního věku zajistila do zařízení určeného pro dospělé muže.

„Nejvyšší správní soud potvrdil, že jejich umístění do zařízení, jehož podmínky neodpovídají zákonu, resp. právě umístění nezletilého cizince do zařízení, které nesplňuje podmínky pro zajištění nezletilých cizinců, může být nezákonným zásahem. Nejvyšší správní soud zatím nepředjímá výsledek samotného řízení, v každém případě kritizuje právně chybné posouzení pardubické pobočky krajského soudu v Hradci Králové,“ stojí v prohlášení.