Donald Trump navrhl, že Ukrajina měla uzavřít dohodu s prezidentem Vladimirem Putinem, aby zabránila ruské invazi do země. (Foto: Flickr)

Během vystoupení v podcastu The Clay Travis & Buck Sexton Show bývalý prezident navrhl, že se Ukrajina mohla „vzdát“ území Krymu, které bylo v roce 2014 anektováno Ruskem, nebo souhlasit s tím, že nevstoupí do NATO.

Tyto poznámky zazněly poté, co byl Trump požádán o názor na focení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny pro časopis Vogue, které se stalo předmětem kritiky vzhledem k tomu, že se uskutečnilo v době, kdy byla země ve válce.

„Asi to není nejlepší věc,“ řekl Trump, načež dodal svůj mnohokrát opakovaný postoj, že k ruské invazi by „nikdy nedošlo“, kdyby byl stále prezidentem.

„On [Putin] by to se mnou neudělal. On by to neudělal. Minimálně by se měli dohodnout,“ řekl Trump.

„Mohli se vzdát Krymu. Mohli udělat něco s NATO: ‚Dobře, nevstoupíme do NATO‘, a měli byste zemi, protože si myslím, že Putin chtěl uzavřít dohodu,“ řekl Trump.

„A teď si myslím, že se dohodnout nechce. Myslím, že je mnohem těžší uzavřít dohodu. On to tady celé vyhazuje do povětří. Chci říct, že to tady celé ovládne. A je velmi, velmi smutné sledovat, co se stalo s Ukrajinou. Velmi, velmi smutné.“

Trump uvedl, že nevěří, že Putin „někdy zamýšlel“ rozpoutat válku s Ukrajinou, ale nyní „raději bude mít celou zemi, když už začal“.

Zdroj: newsweek.com