Několik generálů a diplomatů doporučovalo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby upustil od leteckého útoku na Írán, který chtěla země uskutečnit v reakci na sestřelený americký dron. Prezident USA však vyslyšel radu jednoho z nich a útok deset minut před jeho provedením odvolal.

Uvádí se, že mezi těmi, jejichž rady nakonec Trump následoval, byl jeho oblíbený televizní moderátor z Fox News, Tucker Carlson. Informoval o tom deník The New York Times (NYT).

NYT také píše, že myšlenku zaútočit na Írán podpořil například poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost, John Bolton. Moderátor a komentátor Fox News však Donaldovi Trumpovi řekl, že „reagovat na provokace Teheránu za použití síly by bylo šílenství“.

Dle něj tak Bolton nemá na srdci prezidentovy nejlepší zájmy. Dodal také, že pokud Trump na Írán zaútočí, pak se „může rozloučit s tím, že by byl znovu zvolen“ na druhé prezidentské období v roce 2020.

Tucker Carlson mimo jiné patřil mezi lidi, kteří věří, že útok na Írán „by mohla snadno vyeskalovat do plnohodnotné války“. Stojí si i za tím, že zvítězit by bylo pro Spojené státy obtížné.

„Stejní lidé, kteří nás před šestnácti lety lákali do Iráku, požadují novou válku, tentokrát s Íránem. Zdá se, že prezident je k této věci skeptický – velmi skeptický,“ uvedl později Carlson, který Trumpa za jeho konečné rozhodnuté chválil.

Kdo další však odradil amerického prezidenta od útoku, již NYT nespecifikuje.

Zdroj:  nytimes.com