Libanon může hodnotit útoky izraelských dronů jako „vyhlášení války“, prohlásil prezident Michel Aoun během setkání se zvláštním vyslancem OSN Janem Kubišem. (PoR)

„Libanon zaslal stížnost Radě bezpečnosti OSN jako odpověď na agresi Izraele v jižním předměstí Bejrútu a ponechává si právo na sebeobranu, neboť události „jako vyhlášení války“ nám dávají právo bránit svou suverenitu a nezávislost“ uvádí se ve zprávě tiskové služby prezidenta.

Aoun také zdůraznil, že jednání Izraele porušuje první bod rezoluce RB OSN 1701.

„Nejednou jsem na setkáních s Vámi říkal, že Libanon nevystřelil ani jednu kulku z hranice, což je přípustné pro sebeobranu. Včerejší událost nám dává právo to udělat,“ uzavřel prezident.

V noci na neděli izraelské drony zaútočily na stanoviště Hizbolláh v jižním předměstí Bejrútu. Jeden dron havaroval a dostal se do rukou členů hnutí, druhý explodoval.

K události došlo několik hodin poté, co izraelští vojáci letecky zaútočili blízko syrského města.

Izraelci prohlásili, že zaútočili u Damašku na íránské objekty, aby znemožnili útok dronů proti své zemi. V noci na pondělí libanonská média uvedla, že izraelské drony zaútočily na stanoviště Národní fronty osvobození Palestiny v Libanonu, nedaleko syrské hranice.

Zdroj:  jpost.com