Rusko a Čína již rozmontovaly a zkoumají vrtulníky, které USA nechaly v Afghánistánu, prohlásil bývalý americký prezident Donald Trump na mítinku svých stoupenců v Iowě. (Foto: Youtube)

„Rusko a Čína již mají vzorky našich vrtulníků. Již rozebírají Apache, zkoumají je, a brzy vytvoří lepší techniku,“ předpokládá Trump.

Američtí vojáci, podle exprezidenta, při odchodu z Afghánistánu „zničili několik starých vrtulníků, ale ne ty nejnovější“.

„Dnes je mají naši nepřátelé,“ řekl.

Trump, který kritizoval Joea Bidena za častá přeřeknutí, se sám rovněž na mítinku přeřekl a prohlásil, že američtí vojáci odešli z Pákistánu.

„Kosmické síly se jim, jak si jistě pamatujete, nelíbily. Budou ale jedny z nejdůležitějších. Reformovali jsme armádu, bylo to složitější než stažení vojsk z Pákistánu… z… z Afghánistánu. Mimochodem o Pákistánu, ten by nám pomohl, ale nežádali jsme o to. Dáváme Pákistánu miliardy, miliardy dolarů. Ale nedělá pro nás nic,“ poznamenal Trump.

V noci na 31. srpna opustili američtí vojáci kábulské letiště, což bylo koncem téměř dvacetileté vojenské přítomnosti USA v Afghánistánu.