Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru publikoval příspěvek ze své návštěvy Iráku, díky kterému byla odhalena přítomnost elitního amerického komanda Seals v této zemi. O tom informuje magazín National Interest. (Foto: Twitter)

Několik dní poté, co prezident Trump prohlásil, že budou stažena vojska ze Sýrie, se rozhodl navštívit Irák — americké vojáky, kteří se tam nacházejí. Video se své návštěvy publikoval poté, co jeho letadlo s ním na palubě opustilo irácký vzdušný prostor na cestě z Iráku.

Na videu je vidět, jak manželka amerického prezidenta Melania pózuje s americkými vojáky, kteří jsou příslušníky elitního komanda Seal Team Five. Ti vedle ní stojí v bojové výbavě s brýlemi pro noční vidění.

National Interest poukazuje na to, že Trump jako prezident má pravomoc publikovat informace o místě, kde se americké speciální jednotky nacházejí, protokol ovšem vyžaduje, aby tyto informace neunikaly či nebyly jinak zveřejňovány.

„Umístění jednotek speciálních operací, včetně Seals, je tajná informace," cituje magazín tiskového mluvčího amerického ministerstva obrany. Smyslem utajení je ochrana těchto vojáků působících na přední bojové linii. Pokud zveřejňují záběry těchto jednotek, obvykle se rozmazávají na videu či fotografiích obličeje jejich příslušníků.