Ekoteroristé se sekerami ve čtvrtek zaútočili na plynovod v Britské Kolumbii, stříleli na vyděšené pracovníky světlicemi a způsobili milionové škody, ale kanadský premiér Justin Trudeau se zřejmě stále soustředí na kamiony Freedom Convoy v Ottawě. (Foto: Coastalgaslink)

Asi 20 útočníků v maskáčích a kuklách obklíčilo 17. února v časných ranních hodinách pracovníky společnosti Costal Gaslink při útoku, který společnost označila za „vysoce plánovaný a nebezpečný nevyprovokovaný útok“.

Nebyli hlášeni žádní zranění, ale Gaslink oznámil, že eko-bojovníci přišli z několika směrů a ohrožovali životy několika pracovníků.

„Při jednom z nejznepokojivějších činů došlo k pokusu o zapálení vozidla, když se uvnitř nacházeli pracovníci,“ uvedla společnost v prohlášení.

(Foto: Coastalgaslink)

„Útočníci se také oháněli sekerami, kterými mávali na vozidla a prorazili okno nákladního vozu. Na pracovníky také stříleli ze světlic. Pracovníci z místa v zájmu vlastní bezpečnosti utekli a zůstávají tímto násilným incidentem otřeseni.“

(Foto: Coastalgaslink)
(Foto: Coastalgaslink)
(Foto: Coastalgaslink)
(Foto: Coastalgaslink)

Trudeau se mezitím nadále soustředí na pokojný Konvoj svobody v Ottawě a využil mimořádných pravomocí podle zákona o mimořádných událostech k vyklizení protestujících, kteří na tři týdny ochromili město.

Do hlavního města se sjely stovky policistů, aby je násilím vyvedly z místa, které se nyní stalo zakázanou zónou.

Kvůli masivní policejní operaci byl v pátek také přerušen parlament a poslanci byli vyzváni, aby v zájmu vlastní bezpečnosti nechodili do práce. Během protestů Freedom Convoy nebyl v Ottawě poškozen žádný majetek, ačkoli policie zatkla 100 protestujících, protože k potlačení demonstrací využívá Trudeauův zákon o výjimečném stavu.

Naproti tomu fotografie ze čtvrtečního útoku v Britské Kolumbii ukazují rozbitá okna a převrácenou těžkou zemní techniku. Vyvrácené stromy blokovaly silnice a do boku mobilního kancelářského přívěsu byla vyříznuta zející díra.

Na místě zasahovala Královská kanadská jízdní policie, ale útočníci utekli do lesa a k žádnému zatčení nedošlo. Když se policisté snažili projít kolem ohňů založených na cestě, házeli na ně dýmovnice a pochodně. Podle deníku Toronto Sun byl jeden policista zraněn.

‚Jednalo se o promyšlený a organizovaný násilný útok, který zanechal své oběti otřesené a mnohamilionovou zkázu,‘ uvedl vrchní superintendant RCMP Warren Brown.

První národy a ekologické skupiny se postavily proti projektu 420 mil dlouhého plynovodu, který bude dopravovat zkapalněný zemní plyn na západní pobřeží Britské Kolumbie.

Zdroj: dailymail.co.uk