Několik Izraelců dostalo obrnu lícního nervu poté, co se nechali naočkovat vakcínou od firmy Pfizer. Informoval o tom izraelský deník Jedi'ot achronot. (Foto: Youtube)

„Podle údajů Ministerstva zdravotnictví Izraele se u minimálně třinácti lidí projevily příznaky parézy. Někteří lékaři však předpokládají, že se může jednat o větší počet takových případů,” uvádí izraelský deník.

Jeden z naočkovaných sdělil, že po uplynutí několika minut po vakcinaci pocítil neobvyklé změny v oblasti brady a ústní dutiny.

„Ten pocit jsem měl přinejmenším osmadvacet hodin. Nemůžu říct, že to již úplně zmizelo, žádnou další bolest přitom nemám,” uvedl dotyčný pacient.

V izraelském resortu zdravotnictví upozornili, že ti lidé, kteří po přijetí první dávky vakcíny měli příznaky parézy, měli by odložit vpíchnutí druhé dávky, dokud se neuzdraví. Na druhé straně lékaři pochybují, zda přijetí další dávky vakcíny bude v takových případech vhodné. 

Hromadné očkování proti covidu-19 v Izraeli bylo zahájeno 20. prosince, druhou dávku Izraelci začali dostávat od 10. ledna. V první fázi byli očkováni zdravotníci, studenti lékařských fakult, zaměstnanci domů pro seniory a představitelé vládních orgánů, kteří se měli stát příkladem pro ostatní. Ve druhé fázi bylo zahájeno očkování osob starších 60 let a lidí z rizikových skupin. První dávku vakcíny dostalo již přes dva miliony lidí, druhou – přes 200 tisíc osob.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj:  ynet.co.il