Australští vojáci zachránili život třem námořníkům, kteří se ztratili v moři a několik dní přežívali na malém neobývaném ostrově. Zpozorovat je pomohl nápis SOS, který muži nechali na pláži. (Foto: Twitter)

Muži se vydali na moře 30. července a údajně měli proplout kolem 43 kilometrů z korálového ostrova Pulowatt na atol Pulap, ale ztratili kurz a jejich člunu došlo palivo.

Australští vojáci dostali žádost o pomoc v hledání lodě a posádky 1. srpna. Záchranné operace se zúčastnila vrtulníková výsadková loď HMAS Canberra, ve vzduchu operovalo několik letadel, včetně jednoho amerického ze základny na Guamu. 

Ztracené muže se podařilo najít 2. srpna na malém neobytném ostrově Pikelot, který se nachází 190 kilometrů od místa, odkud muži odpluli. Dle zpráv vojáků byli všichni v dobrém stavu. 

„Jejich nápis SOS na pláži byl spatřen ze vzduchu australským a americkým letadlem,” uvádí se ve zprávě australského obranného rezortu.  

Na místě pak přistál australský vojenský vrtulník, který dodal vodu a jídlo. Vyzvednout muže z ostrova má mikronéská hlídková loď FSS Independence. 

V roce 2018 se během dovolené v Thajsku ztratil britský důchodce. Podle slov jeho přátel odplul na kánoi a nevrátil se. Po několika dnech byl 74letý Michael Smith nalezen na neobývaném ostrově Co Čarache, záchranářům však oznámil, že se má dobře a hodlá na ostrově přenocovat. Turistu se rozhodli nechat v klidu, jestli slíbí, že se z ostrova vrátí. 

Zdroj:  news.defence.gov.au