Americký prezident Donald Trump žádal svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval při vyšetřování syna svého politického rivala Joeho Bidena. Vyplývá to z přepisu telefonního rozhovoru, který dnes uveřejnil Bílý dům. (Foto: Flickr)

Demokraté v úterý 24. září spustili proceduru ústavní žaloby (neboli impeachmentu) kvůli červencovému Trumpovu telefonátu Zelenskému. Během něj měl údajně Zelenskému hrozit tím, že pokud nebude spolupracovat ve vyšetřování Huntera Bidena, syna bývalého amerického prezidenta a nyní kandidáta na šéfa Bílého doma Joeho Bidena, Kyjev nedostane slíbenou finanční pomoc.

Ze záznamu skutečně vyplývá, že Trump žádá Zelenského, aby spolupracoval s jeho osobním právníkem Rudym Giulianim a ministrem spravedlnosti Williamem Barrem. Výhružky však nepadly.

Kromě toho oba prezidenti na začátku telefonního rozhovoru tvrdě kritizovali Francii a Německo za nedostatečnou pomoc Ukrajině.

Podle přepisu Trump v rozhovoru pogratuloval Zelenskému k vítězství v parlamentních volbách a následně ho požádál o „laskavost“ ohledně vyšetřování Huntera Bidena. Zelenskému nebo jeho lidem měl zavolat ministr spravedlnosti William Barr a jeho právník Rudy Giuliani.

„Slyšel jsem, že jste měli velmi dobrého prokurátora, který musel skončit. To opravdu není fér,“ uvedl Trump. „Hodně se mluví o synovi Bidena, ten Biden zastavil vyšetřování a hodně lidí chce vědět, co se dělo. Takže pokud s tím s ministrem spravedlnosti můžete něco udělat, bude to skvělé. Biden se chlubil tím, že zastavil obvinění, takže pokud se na to můžete podívat… To pro mě znělo hrozně,“ uvedl Trump

Joe Biden v době, kdy zastával úřad viceprezidenta v Obamově administrativě, během jedné ze svých mnoha návštěv Ukrajiny vyžadoval, aby se vedení země zbavilo generálního prokurátora Viktora Šokina, který vyšetřoval energetickou firmu Burisma podnikající na Ukrajině, v jejímž čele stál Hunter Biden.

V loňském roce to veřejně potvrdil i sám Joe Biden, a to během svého vystoupení v organizaci Council on Foreign Relations.

„Řekl jsem: ‚Nedostanete (miliardu dolarů, pozn. red.). Odlétám za šest hodin. Pokud nevyhodíte prokurátora, nedostanete žádné peníze.‘ A víte co? Ten zk*rvysyn dostal padáka,“ řekl Biden.

Zda existuje souvislost mezi vyšetřováním firmy Burisma a nátlaku Bidena zbavit se generálního prokurátora Šokina, nebylo zatím dokázáno. Joe Biden se ale osobně zasadil o reformu energetického sektoru Ukrajiny a boji proti korupci.

Rudy Giuliani se před americkými volbami, ve kterých chce Joe Biden kandidovat, začal zajímat o podnikání jeho syna na Ukrajině.

V rozhovoru s Trumpem ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil, že hodlá s Giulianim a Barrem spolupracovat.

„Vzhledem k tomu, že jsme získali absolutní většinu v parlamentu, příští generální prokurátor bude 100% můj člověk, můj kandidát, kterého schválí parlament (…),“ poznamenal Zelenskyj. „Podívá se na tu společnost, kterou jste zmiňoval,“ dodal.

V úterý předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA a demokratka Nancy Pelosiová ohlásila zahájení řízení o impeachmentu. Důvodem měl být právě tlak, který Trump údajně vyvíjel na Zelenského.

Na telefonát upozornil nejmenovaný člen amerických tajných služeb. Ten tvrdil, že Trump hrozil Zelenskému odmítnutím finanční pomoci. Ministerstvo spravedlnosti ale jeho žalobu ignorovalo. Jak však upozorňují některá média, Trumpovi poradci krok demokratů uvítali, neboť jsou přesvědčeni, že se jim vymstí.

Trump krok svých odpůrců označil za hon na čarodějnice. Po uveřejnění přepisu hovoru Trump již vyzval demokraty, aby se omluvili.

„Omluví se demokraté poté, co viděli přepis telefonátu s ukrajinským prezidentem? Měli by, perfektní telefonát, nachytal je!“ napsal na Twitter.