Banka Estonska, která letos slaví sté výročí, odhalila tajemství zlatých rezerv republiky. Ukázalo se, že tamní centrální banka má ve svých zásobách pouze jeden zlatý slitek. A spíše se jedná o muzejní exponát. (Foto: Wikimedia)

Zlaté rezervy Estonska činí pouze 256 kilogramů, přičemž prakticky všechny zásoby drahých kovů nejsou uloženy v Tallinu, ale v New Yorku. V živém vysílání místní televize to uvedl šéf oddělení finančních trhů Banky Estonska Fabio Filipozzi.

Podle něj bylo rozhodnutí uchovávat zlaté rezervy republiky v zahraničních bankách učiněno již před 100 lety, a to v době vyhlášení nezávislého Estonska. Zástupce estonské centrální banky také dodal, že to bylo uděláno „z bezpečnostních důvodů“.

V Bance Estonska je uložen pouze jeden zlatý slitek o hmotnosti 11 kilogramů a je pouze o tři roky mladší než samotná centrální banka. Jeho odhadovaná hodnota činí kolem půl milionu eur. Není však dostatečně „čistý“ na to, aby byl využit na finančních trzích. Tento slitek tak může být označen spíše za muzejní exponát.

Na otázku, proč má Estonsko tak skromnou zásobu zlata, Fabio Filipozzi odpověděl, že po obnovení nezávislosti republiky byla část zlata prodána a peníze, které byly tímto prodejem získány, byly investovány do jiných likvidních finančních nástrojů, jako jsou dluhopisy a akcie.

Podle portálu Trading Economics se Estonsko, pokud jde o zlaté rezervy, v žebříčku evropských zemí nachází na předposledním místě, přičemž ustupuje jen Maltě s rezervami 90 kg. Pro srovnání, zlaté rezervy České republiky v prvním čtvrtletí roku 2019 činily 8,40 tun.

Zdroj:  tradingeconomics.com