Velitel vzdušných a kosmických sil Íránských revolučních gard Amir Ali Hadžizadeh prohlásil v rozhovoru pro íránskou televizi, že Írán není připraven jako první zaútočit na Izrael, ale provede preventivní úder, až bude přesvědčen, že "nepřátelé provádějí poslední přípravu k agresi". Kromě toho, podle generálových slov je Írán bez váhání připraven k preventivnímu úderu na americké základy v Bahrajnu, Kataru a Afghánistánu, ačkoliv takový krok může vyvolat třetí světovou válku. Dříve velitel Íránských revolučních gard Muhammad Alí Džafarí prohlásil, že konflikt s Izraelem nevyhnutelně skončí válkou. "Jiný scénář neexistuje a nemůže existovat," prohlásil generál.

Připravuje Obama předvolební útok na Írán?

Izraelské a americké úřady i přes veřejné neshody v posledních dnech značně sblížily své pozice v otázce vojenské operace proti Íránu, a tato operace se tak stává velice pravděpodobnou. Článek o tom uveřejnil v časopise Foreign Policy David Rothkopf, v USA dobře známý odborník v otázkách mezinárodní politiky.

Vojenská operace nahraje Baracku Obamovi, který teď ztrácí body v předvolební kampani proti republikánovi Mittu Romneymu. Ten buduje svůj předvolební program na kritice Baracka Obamy, jehož vztah k Íránu není podle něj dost tvrdý, a který opovrhuje zájmy Izraele. V případě bombardování Íránu bude Romney nucen uznat, že neměl pravdu, a akce Obamy bude muset podpořit.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>