Americké ministerstvo zdravotnictví a veřejných služeb 8. ledna uvedlo, že přibližně 24 % nemocnic ve Spojených státech čelí „vážnému nedostatku lékařského personálu“. (Foto: Flickr)

Američtí odborníci na veřejné zdraví varovali, že rychlý nárůst případů nového koronaviru způsobených variantním kmenem omicron ohrožuje americký systém zdravotní péče.

Podle zprávy CNN z téměř 5.000 nemocnic, které poskytují zprávy o údajích vládě USA, téměř 1.200 nemocnic v současné době čelí „fatálnímu“ nedostatku personálu.

Což je nejzávažnější nedostatek personálu od začátku epidemie. Dalších více než 100 nemocnic uvedlo, že očekávají, že budou příští týden čelit nedostatku lidí.

Vzhledem k tomu, že poptávka po léčbě se rychle zvyšuje, velký počet zdravotnických pracovníků působících v první linii proti epidemii ve Spojených státech je infikován nebo nucen se izolovat, a nedostatek pracovníků se proto zhoršuje.

Americké ministerstvo zdravotnictví a veřejných služeb uvedlo, že až do 8. ledna měly nemocnice v USA více než 138 tisíc pacientů nového koronaviru.

Za účelem zajištění nemocniční kapacity byly některé lékařské instituce nuceny snížit počet chirurgických zákroků.

Státní zdravotní oddělení v New Yorku informovalo 40 nemocnic ve státě, že na nejméně dva týdny je nutné zastavit všechny chirurgické zákroky, které nejsou nezbytně nutné.

Zdroj: edition.cnn.com