Hnutí Taliban, které se chopilo moci a území Afghánistánu, zavázalo ženy, které studují na soukromých univerzitách a vysokých školách, nosit během vyučování nikáb. (Foto: Youtube)

Taliban oznámil toto rozhodnutí před akademickým rokem, který začíná v Afghánistánu příští pondělí.

Talibanci uvedli, že třídy by měly být oddělené pro muže a ženy. V krajním případě by měla být část třídy, kde se nacházejí studentky, oddělena závěsem.

Taliban také nařídil, aby třídy pro ženy vyučovaly buď učitelky, nebo starší muži „s dobrou pověstí z chování“.

Kromě toho chce Taliban vytvořit samostatný vchod pro ženy na univerzitách. Talibanci nařídili přijmout opatření, aby se studenti, chlapci a dívky, nepotkávali  o přestávkách mezi studiem a při odchodu z univerzit.

Zatímco ženy nyní musí studovat samostatně, musí také dokončit lekci o pět minut dříve než muži, aby se nepotkali na ulici.

Taliban zpřísnil pravidla docházky na univerzitu pro ženy. V posledních letech v Kábulu nosilo nikáby jen málo lidí: Klobouky tohoto typu byly běžné, hlavně ve vzdálených venkovských oblastech Afghánistánu.

V 90.letech, kdy byl u moci Taliban, ženy často nemusely nosit ani nikáby, ale stačily burky a bylo jim dovoleno získat pouze nejzákladnější vzdělání.

Připomeňme, že 4. září se v hlavním městě Afghánistánu bojovníci Talibanu použili slzný plyn k rozehnání protestního shromáždění žen požadujících neomezovat jejich práva a svobody. Ženy požadovaly rovnost ve vzdělávání a zaměstnání.

Jak se ukázalo, během tvrdého potlačení protestu Talibanem byla jedna z aktivistů zraněna.

Zdroj: pz.cz