Bývalý vězeň z Guantánama Abdul Qayyum Zakir se stal ministrem obrany v prozatímní vládě militantního hnutí Taliban, které v polovině srpna ovládlo většinu Afghánistánu včetně hlavního města Kábulu. (Foto: Flickr)

Zakir byl zajat americkými vojáky, kteří zahájili invazi do Afghánistánu po teroristických útocích na Spojené státy 11. září 2001.

Do roku 2007 byl držen ve vězení na americké základně Guantánamo na Kubě. Později byl propuštěn a předán afghánské vládě.

Tálibán tento týden oznámil jména několika představitelů prozatímní vlády, včetně Sadra Ibrahíma, který se stal ministrem vnitra v 90. letech jako velitel letectva, a Gula Agha, který se stal prozatímním ministrem financí.

Prozatímním ministrem zpravodajských služeb se stal představitel jménem Nadžíbulláh. Zároveň Taliban jmenoval guvernéra provincie Kábul mullu Širina.

Hamdullah Nomani se stal starostou stejnojmenného hlavního města. Hnutí údajně také jmenovalo ministra školství.

Jeden z vysokých politických stratégů Talibanu podle agentury Reuters uvedl, že příští provinční guvernéři budou vybráni z řad nejzkušenějších velitelů, kteří bojovali v tomto dvě desetiletí trvajícím konfliktu.

Podle některých odborníků jsou dalšími jmenovanými do vládních funkcí převážně velitelé Talibanu z jižních provincií Hílmand a Kandahár. „Jsou to známá jména,“ řekl Ashley Jackson z think-tanku Overseas Development Institute (ODI).

Taliban podle ní při obsazování vládních postů „neklade důraz na rozmanitost ani neprojevuje touhu po civilní vládě“. Několik představitelů Talibanu totiž oznámilo snahu o vytvoření inkluzivní vlády za účasti všech etnických skupin.

Zdroj: nypost.com