Tradičně neutrální Švýcarsko se v pátek rozhodlo nevyhovět žádným žádostem o přelety stran ukrajinského konfliktu ani zemí, které jim poskytují vojenskou podporu. (Foto: Flickr)

Švýcarská vláda uvedla, že se sešla, aby projednala, jak naložit s případnými žádostmi o přelety přes švýcarský vzdušný prostor v souvislosti s „ruskou agresí na Ukrajině“.

Rozhodla, že „jakýmkoli žádostem o přelet nad švýcarským územím od stran konfliktu a dalších států, jejichž cílem je poskytnout vojenskou podporu stranám konfliktu, zejména za účelem dodání válečného materiálu, nebude vyhověno,“ uvedla v prohlášení.

„Toto rozhodnutí se netýká humanitárních nebo zdravotnických letů, včetně letecké přepravy zraněných osob.“

Neutralita je jednou z hlavních zásad Švýcarska, která nařizuje, že se tento bohatý alpský stát nesmí zapojovat do ozbrojených nebo politických konfliktů mezi jinými státy.

Historicky hrála neutralita důležitou roli při vzniku švýcarského státu a podle vládní brožury vydané poté, co Rusko 24. února zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, se o ní píše už v roce 1647.

Někteří však Bern obvinili, že porušil svou neutrální tradici, když souhlasil, že bude následovat sousední Evropskou unii a uvalí na Rusko kvůli invazi dalekosáhlé sankce.

Vláda však minulý týden trvala na tom, že „zavedení těchto sankcí je v souladu s neutralitou Švýcarska“.

Zdroj: thelocal.ch