Švýcarský federální úřad pro veřejné zdraví nevylučuje, že země může odstoupit od dohody na nákup vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca. (Foto: Wikimedia)

Informaci zveřejnily noviny NZZ am Sonntag s odvoláním na zástupkyni ředitele úřadu Noru Kronigovou.

Tato zpráva přichází na základě nedávno zveřejněného předběžného plánu dodávek vakcín proti koronaviru. 

Podle novin plán nezahrnuje vakcínu od společnosti AstraZeneca. Naopak plán počítá s dodávkami vakcín od společností Novavax a Curevac, které zatím nepožádaly o registraci v zemi.

Kronigová se vyjádřila v tom smyslu, že taková možnost sice existuje, ale v současné době odstoupení od smlouvy není aktuální. 

Aktuální se tato možnost stane v tom případě, když vakcína od zmíněného výrobce nebude v zemi schválena.

Noviny uvádí, že proces schvalování vakcíny je poměrně zdlouhavý, nakolik národní farmaceutický regulátor Swissmedis si vyžádal doplňující údaje o klinických studiích, které byly prováděny v USA.

„Zatím není jasné, co se stane s AstraZenecou. Posuzuje se možnost dalšího předání vakcíny,“ uvedla Kronigová.

Zástupkyně společnosti AstraZeneca novinám sdělila, že společnost je připravena dodat vakcíny jakmile ji regulátor schválí.

Vláda Švýcarska v říjnu loňského roku podepsala dohodu s britskou farmaceutickou společností AstraZeneca na dodávku 5,3 milionu dávek vakcíny.

Koncem loňského roku ve Švýcarsku začalo hromadné očkování obyvatelstva proti covidu-19.

Švýcarské úřady schválily dvě vakcíny pro nouzové využití – Moderna a Prizer/BioNTech.

Vakcína od společnosti Moderna byla schválená farmaceutickým institutem Swissmedic 12. ledna a vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech byla schválena 19. prosince loňského roku.

Zdroj: nzzas.nzz.ch