35 případů nákazy novým koronavirem bylo zjištěno u amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Evropě. Informoval o tom velitel Evropského velitelství Ozbrojených sil USA (USEUCOM) generál Tod Wolters. (Foto: Spc. Dustin Biven/U.S. Army/22nd Mobile Public Affairs Detachment)

Během patečního brífinku generál Wolters uvedl, že momentálně se v Evropě nachází kolem 72 tisíc amerických vojáků, z nich 35 bylo nakaženo novým koronavirem. Generál však nesdělil, v jaké konkrétní zemi k tomu došlo.

Kvůli incidentu míří do karantény 2 600 amerických vojáků. V Pentagonu podotkli, že to ale neznamená, že všichni mají koronavirus a jde pouze o preventivní opatření. Avšak detaily toho, jak se takový počet vojáků plánuje izolovat, neposkytli.

 „Připravujeme se na nejhorší scénáře s ohledem na možné šíření nákazy. Během několika měsíců jsme podnikali preventivní opatření,“ uvedl Wolters.

Dříve byla kvůli pandemii Severoatlantická aliance nucena omezit největší vojenská cvičení v Evropě za posledních 25 let, a to Defender Europe-2020.

Spojené státy ze své strany pozastavily přesun jednotek a začaly je vracet zpátky. Několik doprovodných cvičení bylo zcela zrušeno.

Podle Wolterse byla cvičení Defender Europe-20 vykonána na 45 % a místo plánovaných 17 tisíc amerických vojáků se do Evropy dostalo pouze 5-6 tisíc. 

Zdroj:  eu.usatoday.com