Členské státy NATO se budou podílet na obnově Ukrajiny a rozvoji jejích bezpečnostních a obranných institucí, ale v současné době je nejnaléhavějším úkolem podpořit Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. (Foto: Flickr)

Bez zajištění vítězství Ukrajiny ve válce by veškeré úsilí o obnovu země jako demokratické a suverénní evropské země ztratilo smysl. Uvedl to dnes v Bruselu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během diskuse o budoucnosti Aliance v rámci summitu mládeže NATO, informuje zpravodaj agentury Ukrinform.

„Na otázku o roli NATO při poválečné obnově Ukrajiny. První věc, kterou řeknu, je, že v první řadě je třeba zajistit, aby Ukrajina zvítězila. Protože pokud Ukrajina nezvítězí, není na svobodné a nezávislé Ukrajině co rekonstruovat. Takže nejbližším, nejdůležitějším úkolem je nyní pomoci Ukrajině vojenskou podporou, jak to dělají spojenci v NATO a NATO. Tu musíme udržet. Potřebujeme, aby tato podpora byla předvídatelnější a robustnější, a o tom snad rozhodneme v neposlední řadě na červencovém summitu NATO,“ řekl Stoltenberg.

Poznamenal, že budoucí obnova Ukrajiny bude velmi nákladným procesem. V této souvislosti je prevence zničení levnější než následná obnova. Proto čím více schopností spojenci Ukrajině poskytnou, aby se mohla bránit, tím méně úsilí bude zapotřebí k poválečné obnově země.

„Každá raketa protivzdušné obrany, kterou můžeme Ukrajině poskytnout, bude ve skutečnosti znamenat menší škody, menší destrukci. A pak také menší potřebu poválečné obnovy. Musíme být schopni pomoci Ukrajině zvítězit, protože je to pro Ukrajince důležité. Ale také proto, že každý den, kdy se tato válka protáhne, samozřejmě znamená větší destrukci a větší náklady, tím náročnější na zdroje bude následná rekonstrukce,“ zdůraznil šéf Aliance.

„Čím dříve Ukrajina zvítězí, tím dříve může tato válka skončit právě trvalým mírem, kde Ukrajina zvítězí jako suverénní nezávislý národ v Evropě,“ dodal Stoltenberg.

Zdůraznil, že NATO již hraje důležitou roli při obnově obranných a bezpečnostních institucí Ukrajiny. Spojenci budou v této práci pokračovat, aby Ukrajina mohla nejen obnovit své vlastní schopnosti, ale také se nakonec stát plnohodnotným členem Aliance. Stoltenberg připomněl, že důležitá rozhodnutí v tomto ohledu byla učiněna na summitu ve Vilniusu loni v létě, spojenci zkrátili cestu Ukrajiny ke členství na jeden krok, čímž odpadla nutnost realizovat Akční plán členství, vytvořili tak důležitý politický nástroj, jakým je Rada NATO-Ukrajina, a přijali program na zvýšení interoperability ozbrojených sil Ukrajiny se silami Aliance.

„Interoperabilita je obtížné slovo pro zajištění toho, aby Ukrajina a spojenci NATO mohli spolupracovat v oblasti komunikace a operací, ve všem. A tento program jim pomůže nyní, ale pomůže jim také v budoucnu vybudovat budoucí síly, které jsou plně interoperabilní, které mohou být plně integrovány se silami NATO. Takže to jsou věci, které musíme udělat v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, abychom zajistili, že Ukrajina zvítězí,“ poznamenal Stoltenberg.

Jak jsme již dříve informovali, ve dnech 9.-11. července se ve Washingtonu uskuteční summit NATO, kde bude jedním z klíčových témat posílení Aliance v boji proti výzvám moderní doby a zvýšení pomoci Ukrajině.

Zdroj: ukrinform.net