Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ve svém rozhovoru pro španělská média poznamenal, že primárním cílem operace v Afghánistánu bylo ochránit USA před teroristickou hrozbou. (Foto: Flickr)

Zahájení kampaně v Afghánistánu nebylo chybou, NATO totiž svůj cíl splnilo. Neschopnost afghánských vojenských sil jej ale překvapilo.

Zahájení vojenské mise NATO v Afghánistánu, která trvala 20 let, bylo správným rozhodnutím. Navíc její cíl byl dosažen, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg během svého rozhovoru pro španělský deník El País. Dotyčný totiž tvrdí, že NATO mělo především zachránit Spojené státy, stejně jako další členy aliance před teroristickými útoky, o ochranu samotného Afghánistánu v podstatě nešlo.

„Je velmi důležité zdůraznit, že NATO i nadále zůstává silnou aliancí. Ano, my jsme aktivovali článek pět v roce 2001. Avšak neudělali jsme to za účelem ochrany Afghánistánu. Toto rozhodnutí bylo přijato s tím, abychom ochránili Spojené státy, které jsou členem aliance. Důvodem zahájení operace bylo zabránit teroristickým útokům na Spojené státy a další spojence a během 20 let my jsme nedovolovali, aby se z Afghánistánu stalo útočiště teroristických skupin,” vysvětlil šéf NATO.

Stoltenberg se přiznal, že prudký postup Tálibánu a rychlý pád tamní vlády pro něj bylo překvapením. Zvlášť poté, co členové NATO investovali spoustu prostředků do modernizace afghánských vojenských sil a financování jejich výcviku. I když generální tajemník NATO nepopírá, že během těchto 20 let členové aliance udělali řadu chyb, hlavní příčinu neúspěšného odporu vůči Tálibánu Stoltenberg vidí v postupu politického a vojenského vedení Afghánistánu.

„Myslím si, že to byla otázka vedení. Potkával jsem statečné afghánské vojáky, kteří chtěli bránit svou zemi před Tálibánem. Ale když tito vojáci nedostávali plat, neměli vybavení a munici, je zřejmé, že nedostatek politického a vojenského vedení způsobil krach,” neutěšeně konstatoval Stoltenberg