Americké stíhačky F-22 zachytily dva ruské bombardéry Tu-95 v identifikačním pásmu PVO (ADIZ) u západního pobřeží Aljašky. Oznámil to portál The Washington Free Beacon s odvoláním na představitele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) Scotta Millera.

„Dvě stíhačky F-22 NORAD zachytily a identifikovaly dva ruské dálkové bombardéry Tu-95, které letěly v identifikačním pásmu PVO u západního pobřeží Aljašky severně Aleutských ostrovů," prohlásil americký vojenský představitel.

Miller podotkl, že dva ruské Tu-95 vletěly do 200milového (320kilometrového) pásma odpovědnosti NORAD nad Beringovým mořem. Poté je americká letadla sledovala, dokud neopustily identifikační pásmo PVO.

Podle slov mluvčího amerického velení bombardéry nepřeletěly vzdušné hranice USA a Kanady, letěly jen nad mezinárodními vodami a neporušily žádné mezinárodní dohody.

Ministerstvo obrany dříve oznámilo, že do oblasti Beringova a Ochotského moře byly v rámci plánovaného letu poslány bombardéry Tu-95MS za doprovodu protiponorkových letadel Tu-142 vojenského námořnictva.

Ruské vyjádření

„Letci dálkového a námořního letectva vykonávají pravidelně lety nad neutrálními vodami Arktidy, Atlantiku, Černého moře a Tichého oceánu. Všechny lety se vykonávají v přísném souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostoru bez porušení hranic jiných států," dodal Konašenkov.

Zdroj:  freebeacon.com