Americký stíhací letoun páté generace, F-22, havaroval ve státu Florida nedaleko letecké základny Eglin. Podle velení základny k incidentu došlo během výcvikového letu. (Foto: Military.com)

„Letoun F-22, přidělený k 43. stíhací peruti a zapojený do 325. stíhacího křídla momentálně rozmístěného na (základně) Eglin, havaroval dnes ráno kolem 9:15. Místo nehody bylo na cvičišti ve vzdálenosti 12 mil (asi 20 km., pozn.red) severovýchodně hlavní základny Eglin,"  uvádí se v prohlašení velení základny.

Poznamenává se, že pilot letadla se katapultoval a zůstal naživu. Byl převezen do nemocnice a jeho stav je stabilní. Dodává se také, že v důsledku nehody nikdo nezemřel, nedošlo ani ke škodám na zemi. Příčiny nehody současně vyšetřuje zvláštní komise.

Připomeňme, že Spojené státy zatavily výrobu stíhaček F-22 a a zesilují výrobu stíhaček F-35, které také patří do páté generace.

Poznamenáme také, že 43. stíhací peruť, které patří havarované letadlo, je jedou z nejstarších jednotek amerického letectva – účastnila se obou světových válek a války ve Vietnamu. V současné době se zabývá pokročilým výcvikem pilotů F-22, která na začátku nového milénia byly prvními stihačkami páté generace.

Zdroj:  airforcetimes.com