Přesuňme se trochu v čase a představme si těžký život za sovětské vlády. Jak píše portál All that is interesting, většina lidí žila z velmi nízkého platu, který často nestačil ani pro jednoho, né-li pro celou rodinu. Stejně byl na tom i Stefan Mandel, který měl rodinu, ženu a dvě děti. Z jeho platu, který se rovnal 88 dolarů, to bylo přímo nemožné. (Foto: Youtube)

Lidé, kteří se snažili během studené války v komunistických zemích přežít, měli jen dvě možnosti. Tou první bylo doplnit své skromné ​​příjmy pomocí nezákonných aktivit, nebo uprchnout na západ.

Stefan Mandel však přišel i s třetí možností, kterou byl matematický algoritmus, který mu měl pomoci vyhrát v loterií.

Stefan, který matematiku nikdy do hloubky nestudoval, později řekl: "Správně aplikovaná matematika vám může zaručit štěstí." Byla to pravda, protože právě díky matematice přežil.

Jeho prvním krokem bylo zjištění, který je správný klíč k cestě za výhrou. Ten spočíval v identifikaci jackpotů, které byly třikrát větší, než celkový potenciální počet výherních kombinací.

To znamená, že loterie, která požaduje od účastníků výběr šesti čísel od 1 do 40 existuje 3 838 380 výherních kombinací. V tomto scénáři by Mandel čekal, dokud se jackpot nezvýší na trojnásobek tohoto poštu, což je přibližně 11,5 milionu.

Důvod byl jednoduchý. Pokud by jeden lístek stál jeden dolar, což ve skutečnosti i v té době stál, mohli byste koupit na každou jednu kombinaci jeden a následně získat dvojnásobek peněz, které jste sami na ně utratili.

Další důvod, proč Mandel potřeboval, aby byl jackpot minimálně třikrát větší, byly režijní náklady, které se s tímto vším spojovaly.

Jeho trik byl jednoduchý, ale logistika byla trochu náročnější. To byl také důvod, proč si Stefan vytvořil kolem sebe skupinu investorů.

Ti přispěly relativně malou částkou, díky které se mohlo vytisknout několik milionů lístků s každou kombinací, následně je odnést autorizovanému prodejci a zapsat je tak do soutěže. Hned, jak nějaký lístek vyhrál, peníze se rozdělili mezi všechny investory a Mandela.

Když poprvé vyhrál, výška loterie byla jen 19,3 tisíc dolarů, přibližně 17 tisíc eur. I tak mu to však stačilo k tomu, aby mohl se svou rodinou odejít z Rumunska a začít svůj nový život na západě.

Pokud si však myslíte, že Mandel byl díky čtrnácti výhrám bohatý člověk, jste na omylu. Například v roce 1987 sice vyhrál 1,3 milionu, ale po vyplacení všech zmíněných investorů a daní mu zůstalo jen 97 tisíc.

Mandelova největší výhra přišla až po roce 1990. V Austrálii to však nešlo zcela hladce. Po dvanácti výhrách v loterií na sebe Mandela upoutal pozornost FBI, CIA a také IRS, kteří však po důkladném prešetrní zjistili, že neudělal nic protizákonné.

Se svou pevnou skupinou investorů uplatnil Stefan svůj trik v únoru roku 1992, kdy vyhrál svou největší částku, a to 27 milionů dolarů.

I přes různá vyšetřování, které zjistila, že Stefan Mandel neudělal pro výhru nic, co by se dalo považovat za protizákonné, ve vězení si jistý čas poseděl.

Důvodů bylo více. Mezi nimi se nacházelo například nevyplacení investorů, následné investiční podvody a podobně. Dnes však Stefan žije spokojeně na malém tropickém ostrově u pobřeží Austrálie.

Pokud nyní uvažujete, že začnete dělat totéž, musíme vás zklamat. Po tomto zajímavém případě se změnily pravidla loterií, které znemožňují používat tento trik. Lidé si nemohou vytisknout své vlastní lístky doma a rovněž jejich nemohou kupovat hromadně, po tisících.