Možné vyslání vojenských jednotek Spojených států do Venezuely bude Ruskou federací v souladu s mezinárodním právem považováno za akt zahraniční agrese, prohlásil člen Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Anton Morozov. (Foto: Sputnik / Segej Kuznecov)

Prezident USA Donald Trump v rozhovoru pro televizní stanici CBS potvrdil, že uvažuje o vyslání vojenských sil do Venezuely jako o „jedné z možností".

„Pokud k tomu dojde, podle mezinárodního práva bude daný čin považován za akt zahraniční agrese, protože, jak víte, existují pouze dva důvody legálního pobytu cizích vojsk na území svrchovaného státu," řekl Morozov novinářům ze Sputniku.

Člen parlamentu vysvětlil, že jediným důvodem pro legitimní pobyt vojenských jednotekna území suverénního státu je rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a druhým důvodem je pozvání současného nejvyššího vládního představitele státu.

„Pokud tomu rozumím, je nepravděpodobné, že Maduro pozve americké jednotky na své území, a vůdce opozice nemá pravomoc takové rozhodnutí učinit. Pokud se tak stane, bude to tragické rozhodnutí, které ve výsledku přinese obrovské ztráty civilního obyvatelstva, a Amerika bude znovu vypadat jako agitátor a agresor," uzavřel poslanec.