Srbský prezident Aleksandar Vučić upozornil na jisté zvláštnosti vzniku požáru a výbuchů, ke kterým došlo v sobotu v továrně na výrobu munice ve městě Čačak. (Foto: ilustrační, Flickr)

V sobotu 19. června došlo v podniku s názvem Sloboda poblíž města Čačak k silné explozi kolem 20:00, po níž následovala o něco menší exploze. Nad závodem se objevil oblak kouře.

Výbuch způsobil lehká zranění třem zaměstnancům podniku, všichni byli hospitalizováni. Lidé žijící v domech poblíž továrny byli evakuováni na městský stadion. V noci na neděli uvedl starosta Milun Todorovič na sociálních sítích, že požár byl lokalizován a uhašen. V noci a ráno nedošlo k žádným novým výbuchům a požárům.

„Je tu jedna podivná věc: je zajímavé, že k poslední explozi došlo v místnosti, kde nebylo elektrické vedení,“ řekl v neděli novinářům srbský prezident.

Podle Vučiće bude incident vyšetřen maximálně podrobně a detailně. „Všechny možné příčiny požáru a výbuchu prozkoumáme podrobně a do detailů, v každém případě bude nastolena otázka subjektivní a objektivní odpovědnosti. (…) Pokud bude prokázáno něco jiného, pak v trestně-právním smyslu,“ upozornil srbský prezident.

První odborníci, kteří vyhodnotí škody, budou moci vstoupit na území nejdříve 24 hodin po poslední explozi.

V noci na 4. června došlo v továrně na výrobu munice Sloboda v Čačaku k požáru a sérii výbuchů. Ministr obrany Nebojša Stefanović v té době uvedl, že společnost již v roce 2021 podepsala smlouvy na dodávky zbraní do zahraničí za více než 50 milionů eur. Poukázal na to, že na rozdíl od šíření informací nebyly v hořícím skladu žádné dělostřelecké granáty. Sklad uhasily tři armádní vrtulníky, které za 50 hodin shodily 110 tun vody.

Podle orgánů Čačaku začaly první výbuchy v muničním skladu podniku Sloboda v noci 4. června kolem 1:30. Třetí směna dělníků a obyvatel okolních domů byla evakuována nebo ukryta v suterénech domů. Škody způsobené výbuchy v podniku jsou podle předběžných odhadů citovaných srbským prezidentem Aleksandrem Vučićem od jednoho a půl do dvou milionů eur. Závod obnovil svou činnosti 8. června.

Zdroj: snews.com