Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že sportovci nebudou smět během olympijských her v Tokiu nosit oblečení Black Lives Matter. (Foto: Flickr)

Podle televize WBTV 3 (prostřednictvím agentury AP) MOV před dvěma týdny odhalil, že zváží potrestání všech sportovců, kteří se účastní protestů nebo demonstrací během ceremoniálů nebo na pódiu, a výslovně to zakázal.

Tento týden MOV uvedl, že jakékoli oděvní součásti s hesly jako „Na životech černochů záleží“ nebudou povoleny.

Navzdory tomuto kroku jsou oděvy se slovy „mír“, „respekt“, „solidarita“, „inkluze“ a „rovnost“ povoleny.

MOV v odůvodnění tohoto rozhodnutí uvedl, že 70 % z 3 500 sportovců, kteří se zúčastnili loňského průzkumu, souhlasilo s tím, že není „vhodné demonstrovat nebo vyjadřovat své názory“ během účasti na olympijských hrách nebo na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu.

Na oblečení nošené během jakýchkoli tiskových konferencí, rozhovorů nebo týmových setkání však žádné takové omezení neplatí.

„Velmi jasná většina sportovců uvedla, že si myslí, že není vhodné demonstrovat nebo vyjadřovat své názory na hřišti, při oficiálních ceremoniálech nebo na pódiu,“ uvedla Kirsty Coventryová, šéfka komise Mezinárodního olympijského výboru.

„Takže naše doporučení je chránit pódium, hrací pole a oficiální ceremoniály před jakýmkoli druhem protestů nebo demonstrací či činů, které jsou takto vnímány.“

Advokát pro občanská práva Ben Crump, který zastupoval rodiny George Floyda a Breonny Taylorové, rozhodnutí kritizoval ve svém tweetu.

„Olympijské hry nyní ZAKÁZUJÍ každého sportovce, který si vezme tričko BLM, poklekne během státní hymny nebo zvedne pěst na protest proti rasismu,“ uvedl ve středu Crump.

„To vysílá ŠPATNÝ vzkaz o základních lidských právech a vyzývám olympijský výbor, aby toto rozhodnutí zvrátil!“

Zdroj: sports.yahoo.com