Sevastopolský guvernér Michail Razvožajev potvrdil, že ukrajinský dron v sobotu ráno narazil do velitelství ruské Černomořské flotily v krymském přístavu Sevastopol, což je zřejmě zatím nejjasnějším ukazatelem toho, že ukrajinské síly zvyšují ofenzivní akce proti poloostrovu kontrolovanému Ruskem. (Foto: Twitter)

Al Džazíra a další mezinárodní média popisují, že „nad velitelstvím ruské černomořské flotily na anektovaném Krymu byl sestřelen dron – druhý takový pokus o útok za méně než měsíc“. Ve zprávě na Telegramu Razvožajev uvedl, že dron narazil do střechy budovy a začal hořet. I když si některé první zprávy protiřečí, je jasné, že dron narazil do budovy v sevastopolském přístavu.

V ruských prohlášeních nebyly hlášeny žádné oběti; nicméně po velkém výbuchu na letecké základně Novofedorovka Saky z 9. srpna a řadě dalších údajných útoků a „sabotážních operací“ hluboko na ruském území to jistě znamená novou eskalaci války.

Podle prohlášení ruských médií se sobotní útok bezpilotního letounu týkal nízko letícího bezpilotního letounu, který se přiblížil od zálivu.

Na internetu kolují videa z doby před a po havárii bezpilotního letounu, přičemž některé ukrajinské kanály naznačují, že se jednalo o „sebevražedný dron“ – to znamená, že měl v úmyslu narazit do cíle. Není jasné, zda byla ruská protivzdušná obrana aktivní. Videozáznamy však naznačují, že dron byl ze země zasažen palbou z ručních zbraní.

Zprávy se stále rozcházejí v tom, zda byl „sestřelen“, nebo měl v úmyslu narazit do cíle.

Další krymský představitel Oleg Kryuchkov na Telegramu uvedl, že „útoky malých dronů pokračují“ v různých městech na Krymu. Vyzývá civilisty, aby „zachovali klid“.

„Cíl není vojenský, ale psychologický,“ napsal. „Výbušniny jsou minimální a nejsou schopny způsobit významné škody.“

Jedná se o zprávy o protiletecké aktivitě v krymském hlavním městě Simferopolu, stejně jako v západním městě Jevpatorii a jižním městě Bachčysaraj – vše v sobotu.

Zprávy médií napojených na Ukrajinu naznačily, že by mohly následovat útoky na Krym pomocí amerických útočných raket HIMARS, ačkoli není jasné, zda Washington zatím předal rakety s dostatečně dlouhým doletem, aby dosáhly hluboko na Krym…

Zdá se tedy, že ukrajinské síly nyní přijímají výzvu prezidenta Zelenského k „osvobození“ Krymu, vzhledem k zesilujícím útokům v posledních dvou týdnech:

Dne 19. srpna byla aktivována ruská protivzdušná obrana ve východním městě Kerč, které je konečnou stanicí Krymského mostu (nazývaného také most přes Kerčský průliv), vysoce prestižního projektu za 4 miliardy dolarů, který má spojit okupovaný ukrajinský region s ruskou pevninou. Při incidentu nebyly hlášeny žádné škody na mostě ani na městě.

Ukrajinští představitelé se vyhnuli veřejnému prohlášení o odpovědnosti za výbuchy, ale nejmenovaný vysoký ukrajinský představitel byl citován v deníku The New York Times, který uvedl, že přinejmenším některé útoky provedla elitní ukrajinská vojenská jednotka operující za nepřátelskou linií.

Zelenskyj 10. srpna v rozhovoru pro západní média prohlásil: „Krym je ukrajinský a my se ho nikdy nevzdáme.“.

„Tato ruská válka proti Ukrajině a celé svobodné Evropě začala Krymem a musí skončit Krymem – jeho osvobozením,“ řekl Zelenskyj. „Rusko proměnilo náš poloostrov… jedno z nejlepších míst v Evropě, v jedno z nejnebezpečnějších míst v Evropě.“ To samozřejmě znamená, že možnost vyjednání dohody se nyní zdá být vzdálenější než kdykoli předtím, vzhledem k tomu, že Rusko považuje útoky na Krym za obrovskou eskalaci vyžadující odpověď.

Zdroj: rferl.org