Klinické testy vakcíny od společnosti AstraZeneca, které mají vytvořit imunitu proti koronaviru, byly pozastaveny. Příčinou je možný vedlejší účinek, který se objevil u jednoho z dobrovolníků ve Velké Británii. Ve středu to oznámil portál Stat News s odkazem na mluvčí společnosti. (Foto: Depositphotos / ChinaImages)

Svou vakcínu firma AstraZeneca vyvíjí spolu s vědci z Oxfordské univerzity. V srpnu ve Spojených státech začala třetí fáze testování. Ještě dříve bylo testování zahájeno v Británii, Brazílii a Jihoafrické republice.

Testy byly pozastaveny poté, co se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlené zdravotní problémy.

Mluvčí společnosti oznámil, že „standardní proces prověrky“ vedl k pozastavení zkoušek. Podle jeho slov „pracuje AstraZeneca na tom, aby byl tento případ urychleně prozkoumán a aby byl minimalizován možný vliv na termíny testování“. Podle slov představitele společnosti má pozastavení zkoušek „běžný ráz“ a je v podobných případech nutné.

Podstata nežádoucího vedlejšího účinku není známa, avšak podle informace zdrojů se očekává, že se účastník testů zotaví. Podle informací zdrojů ovlivnil tento případ také jiné výzkumy vakcíny AstraZeneca.

Zatím není známo, jak dlouho bude pozastavení klinických testů trvat, podotýká portál.

V USA také probíhají klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Moderna a Pfizer. 

Zdroj:  bloomberg.com