Spojené státy sbíraly biologický materiál od Rusů, čímž budou moci pochopit, proč jsou ruští vojáci odolnější než američtí. (Foto: Flickr)

S takovou myšlenkou přišel Michail Kovalčuk, prezident Národního výzkumného střediska Kurčatovův institut.

Ve svém projevu v Ruském národním chirurgickém centru Petrovského Kovalčuk připomněl, že před několika lety Spojené státy v rámci samostatného programu sbíraly vzorky synoviální (kloubní) tekutiny od Rusů v Ruské federaci.

„A ta je velmi důležitá pro vytrvalost. Náš voják je považován za odolnějšího než jejich,“ poznamenal Kovalčuk.

V této souvislosti připomeňme, že ještě v roce 2017 tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Vladimira Putina Dmitrij Peskov uvedl, že ruské tajné služby mají informace o sběru biologického materiálu představitelů různých ruských etnických skupin některými emisary a nevládními organizacemi.

Ve stejném roce Pentagon potvrdil, že pro studium pohybové soustavy bylo odebráno 39 vzorků biomateriálu od Rusů. Výběr Rusů pro studii byl neúmyslný, ujistil resort.

Mluvčí Velitelství výcviku vzdušných sil (AETC) Beau Downey se snažil ujistit, že sběr biologického materiálu od Rusů souvisí se studiem pohybové soustavy a nebyl úmyslný.

Podle jeho slov je studie prováděna Molekulárním výzkumným centrem 59. letecké lékařské skupiny s cílem „identifikovat různé biomarkery spojené s úrazem“.

Downey uvedl, že výzkum vyžadoval dvě sady vzorků – s nemocemi a kontrolními vzorky ribonukleové kyseliny (RNA) a synoviální tekutiny (silná elastická hmota, která vyplňuje kloubní dutinu).

Na webu amerických veřejných zakázek Federal Business Opportunity bylo zveřejněno výběrové řízení na nákup 12 vzorků RNA a 27 vzorků zmrazené synoviální tekutiny.

Zároveň bylo uvedeno, že vzorky musí patřit zástupcům „ruské“ nebo europoidní rasy.

Mluvčí ministerstva zahraničí RF Maria Zacharovová požadovala od Pentagonu důkazy o tom, že takové studie neporušují mezinárodní právo.

„Tato transparentnost je nezbytná kvůli silně pošramocené pověsti Pentagonu v biologické oblasti,“ podotkla.

Dříve prezident Vladimir Putin na zasedání Rady pro lidská práva zmínil, že někteří lidé „záměrně a profesionálně“ shromažďují „biologický materiál“ Rusů.

„Víte, že biologický materiál se shromažďuje po celé zemi u různých etnik a lidí žijících v různých zeměpisných lokalitách Ruské federace? Otázka zná: proč to dělají?“ prohlásil ruský prezident.

Zdroj: snews.com