Ankara po Washingtonu požaduje, aby splnil své závazky ohledně stažení kurdských jednotek ze syrského Manbidže. Pohár trpělivosti Turecka totiž pomalu přetéká, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. (Foto: Wikimedia)

Na začátku června loňského roku, Ankara a Washington schválily plán stabilizace Manbidže. Toto syrské město v červnu roku 2016 osvobodily kurdské síly od teroristů Islámského státu.

Podle daného dokumentu by měly být však kurdské jednotky z města staženy, protože je Turecko považuje za součást Strany kurdských pracujících, která je v zakázaná. Syrské orgány jsou zároveň kategoricky proti přítomnosti amerických a tureckých sil v Manbidži.

„Naším hlavním tématem je Manbidž a východ od Eufratu. Očekáváme, že USA své sliby dodrží. Zatímco je Mandbidž ponechám osudu, zvyšuje se apetit (syrského, pozn. red.) režimu. Zavázali jsme se k dohodě, ale náš pohár trpělivosti brzy přeteče. Pokud nebudou teroristé z Manbidže v příštích týdnech staženi, začneme s realizací vlastních plánů," uvedl Erdoğan, když vystupoval před parlamentní frakcí vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje v Turecku.

Dále dodal, že Turecko a Spojené státydosud nedosáhly dohody ohledně nárazníkové zóny v Sýrii.

„Zóna bezpečí, která by měla být pod kontrolou Turecka, potřebuje pouze podporu jiných zemí. S (americkým prezidentem Donaldem, pozn. red.) Trumpem vedeme produktivní jednání, ale na nižší úrovni není možné udržet stejnou produktivitu. Neexistuje žádný uspokojivý plán," dodal turecký lídr.

Erdoğan dále zkritizoval USA a EU za zasahování do vnitřních záležitostí Venezuely.

„Je Venezuela vaším nástrojem? Prezident tam byl zvolen ve volbách, jaké tedy máte právo určovat prezidentem někoho jiného? Kde je demokracie, jak se tohle může dít? A okamžitě se zde zjevila i EU. Mluvíte o demokracii, ale obhajujete neoprávněné rozhodnutí. My nepřijmeme svět, v němž má pravdu ten, kdo je silnější. Jsme proti takovému imperialistickému postoji," pronesl závěrem turecký prezident.

Zdroj:  aljazeera.com