Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová oznámila, že Washington nařídil uzavření generálního konzulátu Čínské lidové republiky v Houstonu. Důvodem má být to, aby „ochránili americké duševní vlastnictví a americké důvěrné informace“. (Foto: Twitter)

„Nařídili jsme uzavření konzulátu Čínské lidové republiky kvůli ochraně amerického intelektuálního vlastnictví a amerických soukromých informací,“ prohlásila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová.

Podle dané mluvčí Spojené státy nemají v úmyslu tolerovat porušování suverenity ČLR a zastrašování občanů země. Ortagusová také dále zdůraznila, že americký prezident Donald Trump trvá na principech spravedlnosti a reciprocity ve vztazích mezi USA a Čínou.

Čínské ministerstvo zahraničí již dříve informovalo, že Spojené státy požadovaly, aby Čína uzavřela generální konzulát v texaském velkoměstě Houstonu a nečekaně požádaly i o přerušení všech jeho aktivit. Jak uvedl mluvčí daného resortu Wang Wen-pin, Čína bude na tento požadavek nezbytně a odůvodněně reagovat. Americký krok totiž označila za provokaci a porušení mezinárodního práva.

Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny „šokující a neoprávněný a poškodí americko-čínské vztahy“. Spojené státy měly dle ministerstva dát konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny.

„Jednostranné uzavření čínského generálního konzulátu v Houstonu je bezprecedentní eskalací vztahů s Čínou,“  řekl mluvčí na briefingu.
Následně Peking vyzval Washington, aby toto rozhodnutí okamžitě zrušil, jinak bude následovat „drastická odvetná opatření“.