Francouzský fyzik údajně na Twitteru zveřejnil snímek vzdálené hvězdy pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba (JWST) za 10 miliard dolarů, ale ukázalo se, že jde o falešnou zprávu a nic víc než plátek choriza. (Foto: Twitter)

Étienne Klein, významný fyzik a ředitel francouzské Komise pro alternativní energie a atomovou energii, minulý týden na Twitteru zveřejnil snímek červené koule pikantní španělské klobásy a tvrdil, že jde o hvězdu, která je Slunci nejblíže.

„Obrázek Proximy Centauri, nejbližší hvězdy ke Slunci, která se nachází 4,2 světelného roku od nás. Pořídil jej vesmírný dalekohled Jamese Webba. Tato úroveň detailů… Každý den se odkrývá nový svět,“ sdělil Klein v neděli svým více než 92 000 sledujícím.

Klein však později odhalil, že na snímku není hvězda vzdálená přes čtyři světelné roky, ale jen plátek španělské klobásy chorizo.

„Inu, když je hodina koktejlů, zdá se, že kognitivní zaujatost najde spoustu důvodů k radosti… Dejte si na něj pozor. Podle současné kosmologie neexistuje žádný objekt související se španělskou klobásou nikde jinde než na Zemi,“ řekl.

Ve středu se Klein za falešnou zprávu omluvil:

„Přicházím přednést omluvu těm, kteří mohli být šokováni mým žertem, který v sobě neměl nic originálního,“ uvedl a tweet označil za „vtip vědce“.

Na Twitteru také zveřejnil snímek Galaxie v Kartágu pořízený JWST a ujistil, že snímek je „tentokrát skutečný“.

Načasování Kleinova tweetu přišlo několik týdnů poté, co NASA zveřejnila nejhlubší pohledy do vesmíru, které dosud nikdo na Zemi neviděl.

Zdroj: people.com