Open Society Foundations miliardáře George Sorose chtějí zesílit své aktivity ve východním Německu a v dalších západoevropských regionech. Jejich cílem má být boj s rostoucím „rasismem a antisemitismem“ v těchto oblastech.

Open Society Foundations amerického miliardáře George Sorose plánují být aktivnějšími v západoevropských regionech. Mimo jiné chtějí být také velmi aktivní v zemích bývalého Východního Německa. Chtějí tam „bojovat s rasismem a antisemitismem“.

Důvodem pro tento krok jsou nové úspěchy pravicových stran v těchto zemích. Nejvíce aktivní chtějí být tyto organizace v severní Anglii, kde většina lidí hlasovala za brexit. Ve Francii financují místní aktivistické skupiny, kde je aktivity Marine Le Penové připravily o část prostředků.

Selmin Çalışkan, ředitelka berlínské pobočky Open Society Foundations vysvětlila pro Reuters, že organizace je připravena provádět své akce podle podobného scénáře.

„Nyní prověřujeme, zdali máme podpůrný fond a fond solidarity pro civilní aktéry ve východním Německu, kteří sdílejí naše hodnoty… Každý, kdo se tam staví proti rasismu a antisemitismu, kdo tam pomáhá a podporuje migranty a žadatele o azyl, lidé jako Červený kříž, mají starosti, že jejich financování mizí,“ prohlásila ředitelka berlínské pobočky Open Society Foundations.

Do dnešního dne byly Sorosovy organizace aktivní hlavně ve východní Evropě a rozvojových zemích. Çalışkan zdůraznila, že jejich větší aktivita v západních zemích neohrozí aktivity Sorosových organizací v dalších regionech.

Open Society Foundations zavřely v minulém roce svoji kancelář v Budapešti, jelikož se považovaly za oběť činností maďarské vlády. Stáhly se do Berlína.

Maďarská strana Fidesz před evropskými volbami vylepovala plakáty, kde byli vedle sebe vyobrazeni šéf Evropské komise Juncker a Soros. Oba byli obviňováni z toho, že podporují ilegální migraci do Evropy.

Nadace amerického miliardáře jsou považovány za velmi vlivné. Soros, který je často označován za filantropa, vydělal hlavně na spekulacích a devizových trzích.