Tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki hovořila o očekáváních americké vlády od setkání prezidentů Vladimira Putina a Joea Bidena, které se bude konat 16. června v Ženevě. (Foto: Youtube)

Podle mluvčí Bílého domu Spojené státy neočekávají, že setkání pomůže vyřešit všechny problémy a výzvy ve vztazích mezi oběma zeměmi.

„Stále se těšíme na obtížné diskuse v budoucnosti,“ řekla.

„Joe Biden nikdy nechce jednat nerozhodně v oblastech, které se ho týkají, v oblastech, kde má pocit, že jednání ruské vlády nebo ruského vedení poškozuje zájmy Spojených států. A rozhodně nehodlá na tomto setkání jednat váhavě – veřejně ani soukromě,“ uvedla na briefingu.

„Ale naším úkolem, naší prioritou, je nakonec přechod k stabilnějším a předvídatelnějším vztahům s Ruskem,“ pokračovala.

Připomněla, že podle Washingtonu mají USA a Ruská federace oblasti, kde mohou spolupracovat. Americká strana proto považuje toto setkání za příležitost k diskusi o oblastech, kde mají země společné zájmy, a o „tématech, kde máme obavy,“ dodala Psaki.

Jako příklad Psaki poukázala na prodloužení smlouvy START III a jednání kolem společného komplexního akčního plánu pro íránský jaderný program.

Psaki uvedla, že i když ve vztazích stran a neshodách mezi prezidenty obou zemí existují konfrontační složky, dialog je stále nezbytný. Psaki dříve popsala schůzku v Ženevě jako zásadní pro ochranu amerických zájmů.

„Je to příležitost k vyjádření našich obav a opět k přechodu na stabilnější a předvídatelnější vztah s ruskou vládou,“ uvedla.

Rusko mezitím také prohlásilo, že neočekává žádné zvláštní průlomy ze setkání mezi Putinem a Bidenem ve Švýcarsku.

Zdroj: pz.cz, strana.ua