Dawn Fitzpatricková, investiční ředitelka společnosti Soros Fund Management, v nedávném rozhovoru označila recesi za „nevyhnutelnou“, ale poznamenala, že se příliš neobává o celkový stav ekonomiky. (Foto: Flickr)

„Pointa je, že recese je nevyhnutelná – jde o to, kdy,“ řekla Fitzpatricková v úterním rozhovoru pro agenturu Bloomberg Business.

„Není pochyb o tom, že úrokové sazby půjdou nahoru a Fed bude postupovat velmi, velmi rychle,“ pokračoval Fitzpatricková.

„To znamená, že úrokové sazby po odečtení inflace jsou stále záporné, takže měnová politika je stále opravdu uvolněná, takže si opět myslím, že zvýšení sazeb zpomalí ekonomiku a bude mít dopad na inflaci, ale myslím si, že tato ekonomika má zabudované určité tlumiče, které to umožní… Nemyslím si, že se vyhneme recesi, jen si myslím, že bude vzdálenější, než lidé očekávají.“

Fitzpatricková byla rovněž dotázána na riziko vzniku dalších ekonomických škod v důsledku pokračující ruské invaze na Ukrajinu, což podle ní nebude pro Spojené státy představovat velkou zátěž, neboť země zůstává od vývoje ve východní Evropě jedinečně izolována.

Zajímavé je, že Fitzpatricková tvrdí, že do popředí zájmu se bude stále více dostávat dopad na klima. To by mohlo bránit přijetí Bitcoinu, který se spoléhá na energeticky náročný konsensuální algoritmus proof-of-work. Očekává se, že ethereum výrazně sníží svou spotřebu energie přechodem na proof-of-stake ještě v tomto roce, a tak Fitzpatricková věří, že „ethereum pravděpodobně získá oproti bitcoinu o něco větší převahu“.

Celkově se domnívá, že kryptografie „tu zůstane“, a dodává, že se stala hlavním proudem. Správce jmění miliardáře George Sorose je rovněž přesvědčen, že blockchain bude mít několik skvělých aplikací.

V říjnu loňského roku Fitzpatricková potvrdila, že Sorosův rodinný fond vlastní nějaký Bitcoin.

Fitzpatricková od roku 2017 působí jako šéfka rodinné kanceláře maďarsko-amerického finančníka George Sorose. Většina Sorosova majetku je vázána v Nadaci otevřené společnosti, organizaci, která investuje peníze do filantropických a politických cílů s cílem prosazovat technokratickou vizi filozofa Karla Poppera, který vymyslel termín „otevřená společnost“.

Vzhledem k tomu, že akciové trhy se stále propadají a ekonomika zdánlivě zaostává tváří v tvář inflaci a komplikacím v dodavatelském řetězci, stále více odborníků začíná volněji používat jisté slovo na „r“. Zatímco však rostoucí sbor odborníků začal považovat recesi za pravděpodobnou nebo dokonce nutnou k zastavení inflace, názory na potenciální závažnost hrozícího hospodářského poklesu se liší.

S Fitzpatrickovými poznámkami souhlasí i další odborníci z oblasti bankovnictví, obchodu a ekonomie. Bývalý generální ředitel banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein popsal „velmi, velmi vysoké“ riziko recese, zatímco šéf banky Wells Fargo Charlie Scharf uvedl, že „není pochyb“ o tom, že ekonomika v blízké budoucnosti zaznamená pokles.

Celý rozhovor si můžete prohlédnout níže:

Zdroj: theepochtimes.com