Rakousko oznámilo, že její mírové jednotky vědomě dovolily, aby se syrská policie dostala do pasti na Golanských výšinách v roce 2012. Rakouská média s odvoláním na bývalého velitele mírových jednotek uvádí, že vojákům bylo zakázáno zasahovat.

Vyšlo to najevo poté, co rakouský týdeník Der Falter zveřejnil video. Uvádí se, že ho má „od vlastních zdrojů".

Na záznamu je vidět, že syrští pašeráci vytvořili úkryt za skalami. O hodinu později dorazí důstojníci tzv. Jednotek syrské „tajné policie" společně s vojáky mírových sil OSN. 
Za chvíli Syřané jedou dále bez upozornění na past. Jeden rakouský voják mírových sil říká druhému: „Měli byste jim to říct."

„Jenom zamávej, dokud ještě můžeš," říká jeden. Incident se stal osudným, devět policistů pašeráci zavraždili, aniž by měli možnost utéct.

Jeden voják říká: „Nikdo nepřežil." Někdo vyjádřil naději, že snad jeden důstojník zůstal naživu. „To jo, ale nepřežije," říká další.

Rakouské ministerstvo obrany v sobotu zahájilo vyšetřování tohoto případu. Mluvčí ministerstva Michel Bauer oznámil, že budou prozkoumány veškeré zprávy, rozkazy a předpisy, které se k této události vztahují.

Mluvčí OSN označil uvedené video za „znepokojující". Dodal, že organizace tento incident pečlivě prozkoumá.

Mezitím rakouský voják, který sloužil jako voják mírových sil OSN na Golanských výšinách, pro Salzburger Nachrichten oznámil, že videozáznam stoprocentně odpovídá jejich mandátu.

„Rozkaz zněl nezasahovat," řekl voják, který se v novinách uvádí pod jménem Markus H.

K incidentu došlo v době zvýšené nestability podél linie příměří v Golanských výšinách, což je oblast, kterou Izrael získal od Sýrie v roce 1967. Během desetiletí byl dodržován klid, dokud nedošlo k vypuknutí syrské občanské války v roce 2011. Rakousko kvůli zvyšujícímu se nebezpečí odvolalo své mírové síly z tohoto regionu v roce 2013.