V uplynulém týdnu zveřejňovali šokovaní Evropané – především ve Velké Británii a Irsku – virální fotografie šokujících vysokých účtů za energie v souvislosti s pokračující (a prohlubující se) energetickou krizí. (Foto: Flickr)

Několik příspěvků pocházelo od majitelů malých podniků, kteří se právě teď dostávají do naprosté ztráty a nebudou schopni zůstat v provozu o mnoho déle.

Jednou z takových majitelek je Geraldine Dolanová, která vlastní kavárnu Poppyfields v irském Athlone – a za pouhé dva měsíce spotřeby energie jí bylo účtováno téměř 10 000 eur (10 021 USD).

Geraldine Dolanová z kavárny Poppy Fields Cafe v Athlone s účtem za elektřinu za necelých deset tisíc eur za dva měsíce. Foto: Mgr: Dara Mac Dónaill / The Irish Times Foto: Dara Mac Dónaill / The Irish Times Dara Mac Donaill / The Irish Times

Jak píší Irish Times, „náklady na elektřinu kavárny Poppyfields za 73 dní od začátku června do konce srpna přišly na 9 024,70 eura, což představuje nárůst o 250 procent za pouhých 12 měsíců. V této částce není zahrnuta DPH ve výši 812,22 EUR, která zvýšila její celkový účet na 9 836,92 EUR.“

„Jak je to proboha možné,“ napsal Dolan na Twitteru.

„Děsivá“ zima čeká také britské důchodce, protože starší Brity čeká v říjnu 80% nárůst účtů za energie.

Starší Britové by měli v příštím roce uvítat zvýšení výplaty státního důchodu o zhruba 1 000 liber díky návratu trojího zastropování, nicméně krize životních nákladů je i tak výrazně ochudí.

Cenový strop pro účty za energie však v říjnu vzroste o 80 % na 3 549 liber a podle prognózy společnosti Cornwall Insight se v příštím roce zvýší o více než 6 600 liber.

Vyšší účty za energie často poškozují důchodce podstatně více než zbytek populace, protože na vytápění domácnosti vynakládají větší část svých příjmů. -Daily Mail

Podle Caroline Abrahamsové, ředitelky charitativní organizace Age UK, „je to skutečně děsivá vyhlídka, na kterou se většina z nich nemohla připravit a nikdy nečekala, že se s ní v tomto období svého života setká.“ A dodává: „Myslím, že mnoho starších lidí bude naprosto zmateno, že k tomu došlo, a budou se také cítit velmi zklamaní, a nemohu říci, že se jim divím.“

Ale to je jen špička ledovce. Twitterový badatel „Crab Man“ (@crabcrawler1), který sestavuje hluboké ponory na nejrůznější témata (a rozhodně stojí za to ho sledovat), sestavil dlouhé vlákno podobných případů – a zasadil je do kontextu současného evropského energetického pozadí. Situace je přinejmenším zoufalá.

Zdroj: zerohedge.com