Vědci zaznamenali sluneční skvrnu, která míří přímo k Zemi a rychle se zvětšuje. Podle časopisu Newsweek má tato sluneční skvrna potenciál vyslat na nás v příštích dnech útok sluneční energie. (Foto: Flickr)

Před několika dny se o sluneční skvrně, která dostala označení AR3085 podle „aktivní oblasti“ Slunce, v níž se poprvé vytvořila, sotva hovořilo. Podle serveru SpaceWeather.com se nyní zvětšila desetkrát a proměnila se ve dvojici slunečních skvrn, z nichž každá měří téměř tolik, kolik měří obvod Země. Tato animace ilustruje vývoj skvrny v průběhu přibližně dvou dnů.

Podle SpaceWeather bylo v oblasti pozorováno „praskání“ řady slunečních erupcí, což jsou obrovské výboje elektromagnetického záření, které se odlamují od povrchu Slunce a vyrážejí do vesmíru. Sluneční erupce jsou typem sluneční aktivity, která může být pro Zemi nebezpečná, pokud je dostatečně velká.

Dobrou zprávou je, že všechny erupce, které se nyní vyskytují, patří do třídy C, což je nejslabší ze tří tříd slunečních erupcí, které monitorují vládní družice. Ve většině případů nejsou erupce tříd A, B a C dostatečně silné na to, aby měly na Zemi znatelný vliv.

Podle NASA mohou erupce třídy X způsobit rozsáhlé výpadky rádiového vysílání, poškodit družice a vyřadit pozemní rozvodné sítě.

Gif: Spaceweather.com

Pokud se skvrny budou v příštích několika dnech dále zvětšovat, je možné, že by mohly emitovat silnější erupce, které se vydají směrem k Zemi. To by mohlo ohrozit satelity a komunikační systémy. V současné době však nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

Na povrchu Slunce mohou vznikat obrovské tmavé skvrny vyznačující se intenzivním magnetickým polem, které mohou mít podobu slunečních skvrn. Podle serveru Space.com je důvodem, proč tyto oblasti, jejichž šířka je často srovnatelná s šířkou planet, vypadají tmavší, jejich nižší teplota než teplota zbytku okolí.

Vznikají v oblastech slunečního povrchu, kde se pásy magnetického pole proplétají a stahují, takže brání průchodu horkého plynu vycházejícího z nitra Slunce a na jeho povrchu vznikají chladnější a tmavší oblasti.

Sluneční erupce jsou často způsobeny nahromaděním magnetické energie na povrchu Slunce. Pokud je na Slunci v určitém období větší počet slunečních skvrn, je větší pravděpodobnost, že dojde ke slunečním erupcím.

Mezi jedenáctiletým cyklem sluneční aktivity a četností slunečních skvrn a slunečních erupcí existuje souvislost. Tento cyklus střídá období s vysokou hustotou slunečních skvrn a období s nízkou hustotou slunečních skvrn přibližně jednou za deset let.

Předpokládá se, že příští sluneční maximum, známé také jako období největší aktivity slunečních skvrn, nastane v roce 2025. Předpokládá se, že během dnů maximální sluneční aktivity se na povrchu Slunce vytvoří až 115 slunečních skvrn.

Sluneční aktivita se v posledních několika letech zvyšuje a od jara roku 2022 se přes naši planetu přehnala řada erupcí třídy X, které se často objevily v rozmezí několika dní.

Očekává se, že tento trend bude v dohledné budoucnosti pokračovat. Jak se čas blíží k dalšímu slunečnímu maximu, je velká pravděpodobnost, že dojde k většímu nárůstu počtu slunečních skvrn a erupcí.

Zdroj: newsweek.com