Rusko a NATO se nedokázaly dohodnout na neuspořádání vojenských cvičení v době pandemie koronaviru. (Foto: Army.mil)

Podle informací novin Kommersant dopis s tímto návrhem zaslal do Bruselu ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. Ruská strana podotkla, že oboustranné odmítnutí manévrů by se mohlo stát „konstruktivním, kladným a ozdravujícím krokem“ na pozadí negativních zpráv.

Jak oznámily noviny, v dopise se také tvrdilo, že Moskva už snížila jednostranně aktivitu v blízkosti hranic se členskými zeměmi NATO.

Ve své odpovědi generální tajemník aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že aktivita NATO má obranný ráz a že její zesílení je spojeno s aktivitou Ruska ve východní Evropě, tvrdí Kommersant.

Náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov prohlásil, že Stoltenbergova odpověď ruskou stranu zklamala. Podle jeho slov se členské země NATO „vrátily na zastaralé pozice“ a jednají bez ohledu na situaci vzniklou kvůli koronaviru.

Oficiální mluvčí aliance Oana Lungescuová zopakovala v rozhovoru pro noviny pozici vyloženou v dopise šéfa NATO. Podle jejích slov „posílená předsunutá přítomnost“ ve východní části aliance je spojena s „použitím síly“ Ruskem proti sousedním zemím a zvyšováním jeho vojenského potenciálu v baltském regionu“.

Členské země NATO hodlají obnovit v červnu svou vojenskou aktivitu. Pátého června začnou americko-polská cvičení v rámci manévrů Ochránce Evropy 2020 (Defender Europe 2020). Pandemie pozměnila plány aliance, původně se plánovalo uspořádat největší za posledních 25 let manévry za účasti více než 37 tisíc vojáků, kvůli karanténě se ale budou konat v omezeném formátu.

Zdroj:  kommersant.ru