Slovinský premiér Janez Janša, který dříve poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách v USA, ironicky komentoval blahopřání demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi. (Foto: Twitter)

Janša ve středu poblahopřál republikánskému kandidátovi, úřadujícímu prezidentovi Trumpovi, jehož manželka Melania je slovinské národností, k vítězství, a poté uvedl, že to byl jeho osobní názor. Slovinský prezident Borut Pahor v sobotu Bidenovi blahopřál k vítězstvím ve volbách hlavy státu.

„Zajímavé. Ve všech státech USA byly podány žaloby s malým odstupem. Soudy ještě ani nezačaly rozhodovat. Vítěze však oznamují masmédia (a ne nějaký oficiální orgán). Gratulují ze všech stran. To je tedy vláda práva," napsal Janša na Twitteru a na konci přidal smajlíka.

Není to poprvé, co Janšovo jednání vyvolalo letos na podzim veřejnou odezvu. Začátkem října podala slovinská zvláštní prokuratura obžalobu u okresního soudu v Lublani za zneužití funkce při pozemkových transakcích proti předsedovi vlády. Spolu s Janšou byli na seznamu obviněných dva ředitelé podniků zapojených do transakcí s nemovitostmi. Obžaloba byla výsledkem šestiletého vyšetřování. Podle slovinského práva, pokud soud potvrdí jeho vinu, hrozí premiérovi několik let vězení.

Janša se dříve stal dvakrát hlavou slovinské vlády – v letech 2004-2008 a 2012-2013. V červnu 2014 byl za korupci odsouzen ke dvěma letům vězení. Soud s Janšou a jeho spolupachateli začal v září 2011 a rozsudek byl vynesen v červnu 2013. Soud je shledal vinnými z úplatkářství, když v roce 2006 uzavřel největší kontrakt v historii slovinské armády na 278 milionů eur s finskou společností Patria na nákup 135 obrněných transportérů. V dubnu 2015 ústavní soud rozsudek zrušil a expremiér byl propuštěn. V březnu 2020 byl po rezignaci svého předchůdce znovu zvolen do čela slovinské vlády.

Zdroj: pz.cz