Podle nejnovějších informací měl slovenský parlament jednat o této právní normě ve zkráceném legislativním řízení, a poté ji měl v neděli 25. července schválit. (Foto: Wikimedia)

Novela začne platit ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů SR. Nově tak Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR bude moci při tvorbě protipandemických opatření přihlížet ke digitálnímu covidovému průkazu.

Ten informuje o tom, zda byla osoba naočkovaná proti onemocnění covid-19, negativně testována nebo dané onemocnění prodělala.

Vyplývá to z novely zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví, kterou v pondělí večer podepsala prezidentka Zuzana Čaputová. Tyto informace následně poskytl její oficiální mluvčí Martin Strižinec.

Zmiňme, že daná novela umožňuje ÚVZ SR nebo regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví při ohrožení veřejného zdraví nařídit dočasné podmiňování vstupu do provozů a na hromadné akce potvrzením o očkování proti onemocnění covid-19, o prodělání onemocnění nebo o negativním výsledku testu.

Zároveň nová legislativa hovoří o zavedení možnosti zohledňovat očkování proti onemocnění covid-19 při přijímání protipandemických opatření ÚVZ SR.

Naočkovaní lidé, ti, kteří prodělali koronavirus a negativně otestovaní lidé budou moci po prokázání se covidovým průkazem „naplno“ využívat služby provozovatelů, které budou jinak v rámci protipandemických opatření omezené.