Čísla jsou vážná, situace na Slovensku se v uplynulých dnech výrazně epidemiologicky zhoršila, řekl na tiskové konferenci slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí a společně s premiérem Igorem Matovičem, hlavním hygienikem a ministrem dopravy představili plán opatření. (Foto: Pikist)

Od 11. prosince se zavřou terasy restaurací, od 14. prosince se zpřísní podmínky pro hotely, vleky a lanovky a od 21. prosince zavřou všechny obchody s výjimkou potravin, drogerií či lékáren, zaznělo na dnešní tiskové konferenci.

Hlavní hygienik v souvislosti s restriktivním opatřením, které se týká gastroprovozů, uvedl, že k opatření přistupují, protože jde o velké epidemiologické riziko.

„Opatření, která jsme přijali dosud, nebyla dodržována,“ upozornil a zdůraznil, že takto na to doplatí i ti, kteří opatření dodržovali.

Oznámil také, že ještě ve středu má být vydána úřadem veřejného zdravotnictví vyhláška týkající se dalších opatření, například v lyžařských střediscích.

Návštěvníci budou muset mít negativní PCR nebo antigenní test starší ne více než 72 hodin, v lanové kabince může být jen jedna osoba, případně členové jedné domácnosti. Návštěvníci hotelů budou muset mít rovněž negativní testy, nebude umožněno stravování ve společných prostorách.

„Provozovatelé budou muset ve zvýšené míře zajistit čistotu, úklid a dezinfekci prostor,“ dodal hlavní hygienik Ján Mikas.

V další vyhlášce úřad zformuluje podmínky týkající se omezení provozů. Otevřené mají být jen ty, které jsou nezbytné pro život. Od 21. prosince budou mít také děti prázdniny. „Slibujeme si od těchto opatření snížení mobility,“ řekl Mikas.

Hlavní hygienik také vyzval, aby veřejnost nenavštěvovala vánoční trhy, jako místo představující zvýšené riziko setkávání osob a šíření nového koronaviru. Kostely, kina, jakož i fitness centra mohou nadále fungovat za podmínek jako dosud. Potvrdil to hlavní hygienik. Apeloval, aby byla dodržována nastavená opatření.

Zdroj: snews.com