Na nebezpečí privatizace bezpečnosti a zpravodajství, upozorňuje Shir Hever, komentátor Real News. (Foto: Youtube)

Soukromá společnost Black Cube tvrdí, že používá postupy izraelského Mossadu, nabízí své služby nejsolventnějším zájemcům a jde po mezinárodních i izraelských aktivistech, podnikatelích a politicích.

Minulý týden izraelské investigativní televizní show Uvda ukázalo, že soukromá zpravodajská firma Black Cube byla najata v roce 2014 izraelským miliardářem Idanem Oferem, aby znemožnila tehdejšího ministra financí Yair Lapida. To je jen poslední ze skrytých akcí, které Black Cube podniká.

Společnost je také známa tím, že nabízí firemní špionáž pomocí technik, které izraelský Mossad a další bezpečnostní agentury zdokonalily.

Společnost se proslavila případem, když bylo zjištěno, že filmový producent Harvey Weinstein najal Black Cube, aby se vypořádali se ženami, které proti němu podaly stížnosti za sexuální napadení.

Weinstein údajně obdržel doporučení na Black Cube od bývalého izraelského premiéra a ministra obrany Ehuda Baraka. Weinstein zjevně věřil, že bývalí agenti Mossadu by ho mohli dostat z problému za sexuální obtěžování, napadení a obvinění ze znásilnění.

A to je ta informace, kterou  říkala známá novinářka Ilana Dayanová o Black Cube, když představila společnost Black Cube minulý týden vysílání v dokumentárním filmu Uvda.

„Za těžkými uzamčenými dveřmi, špičkovým technologickým prostředím a také platem a výhodami skupiny skvělých lidí, kteří tam sedí. Někteří z nich jsou absolventy Mossadu a další z tajovaných jednotek. Ale produkt, který produkují, může být tmavý a mnohem nebezpečnější, než si představujeme. Nazývají se Black Cube a jejich oficiálním cílem je poskytovat business intelligence. Co za těmito slovy opravdu leží, je to, že co dnes večer poprvé ukazujeme,“ uvedla v TV show Ilana Dayanová.

Tato zpráva tak šokovala Izraelce, nebyly to metody podvodu, operace bodnutí a sledování, které Black Cube používá, ale spíše to, že Black Cube nemá žádné pochybnosti o tom, že by se také mohla zabývat izraelskými cíli, včetně aktivistů, novinářů, státu, úředníků a politiků. Vše je možné pro nejsolventnějšího zájemce.

Black Cube reagovall na zprávu s zuřivostí a zahájil soudní proces za více než 15 milionů britských liber proti show Uvda.

Společnost Black Cube byla založena v roce 2010 a postupně se proslavila vedle dalších izraelských soukromých zpravodajských společností, jako jsou NSO a PsyGroup.