Předseda ČLR Si Ťin-pching a prezident USA Donald Trump se domluvili, že rozhodně zlepší vztahy mezi dvěma státy, prohlásil čínský ministr zahraničí Wang.

Schůzka dvou lídrů se konala mimo rámec summitu G20 v Buenos Aires.

„Na schůzce dospěli vedoucí činitelé dvou zemí k závěru, že čínsko-americké vztahy mají být rozhodně zlepšeny, že se to určitě stane," cituje ministra agentura Nová Čína.

Wang I zdůraznil, že dvoustranná schůzka, jež trvala dvě a půl hodiny, proběhla v přátelském a upřímném ovzduší, a že samotná jednání byla nanejvýš pozitivní.

Strany se rovněž dohodly, že nebudou zavádět od 1. ledna dodatečná cla, a že urychlí jednání za účelem anulace všech dodatečných tarifů.

Čína hodlá kupovat značný objem americké produkce.

Čína přistoupila na návrh kupovat „velmi značný" objem zemědělské a další produkce z USA, aby byla snížena obchodní nerovnováha, prohlásila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová k výsledkům argentinské schůzky předsedy ČLR Si Ťin-pchinga s prezidentem USA Donaldem Trumpem.

„Čína hodlá odsouhlasit velmi významný objem zemědělské, energetické, průmyslové a další produkce z USA, aby byla snížena obchodní nerovnováha mezi zeměmi," praví se v prohlášení Sandersdové.

Dál se praví, že Čína přistoupila na „neodkladný" nákup zemědělské produkce amerických farmářů.