Čínský prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin a další představitelé se připojili ke generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi na „mimořádném“ zasedání bloku rozvojových zemí BRICS, kde se diskutovalo o válce mezi Izraelem a Hamásem. (Foto: Flickr)

Virtuálního setkání se zúčastnili vedoucí představitelé Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky spolu se zeměmi, které se k BRICS brzy (v lednu) připojí, včetně Saúdské Arábie, Argentiny, Egypta, Etiopie, Íránu a Spojených arabských emirátů.

Během svého projevu Si podle agentury Sin-chua vyzval k okamžitému příměří v Gaze, které by vedlo k dosažení „trvalého míru a bezpečnosti“. Ve virtuálním projevu dále ujistil, že bez „spravedlivého řešení“ palestinské otázky nezůstane na Blízkém východě „žádný trvalý mír a stabilita“.

Vyzval všechny strany, aby se okamžitě dohodly na příměří a zastavily veškeré násilí, včetně útoků, jejichž cílem je civilní obyvatelstvo. Si dále uvedl, že všichni zadržení civilisté musí být propuštěni, aby se „zabránilo dalším ztrátám na životech a utrpení“. Si dále zdůraznil, že Čína si přeje, aby trvalý mír nakonec zajistilo dvoustátní řešení.

Podle více ze shrnutí Siových poznámek:

„Čína poskytne obyvatelům Gazy větší podporu a pomoc a vyzývá k vytvoření humanitárních koridorů na ochranu civilistů. Hlavní příčinou palestinsko-izraelské krize je, že právo na existenci a právo na návrat palestinského lidu bylo dlouho ignorováno.“

Čínské ministerstvo zahraničí den předtím zopakovalo totéž: ministr zahraničí Wang Yi prohlásil, že svět „musí v Gaze urychleně jednat“ a nastolit příměří. „Mezinárodní společenství musí urychleně jednat a přijmout účinná opatření, aby se zabránilo šíření této tragédie. Čína v tomto konfliktu pevně stojí na straně spravedlnosti a férovosti.“

Tyto poznámky pronesl při pozdravu s vedoucími představiteli arabských a většinově muslimských zemí, kteří se sešli v Pekingu. Byli mezi nimi vrcholní diplomaté Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta, Palestinské samosprávy a Indonésie. Na dvoudenním setkání v Pekingu je zastoupena také Organizace islámské spolupráce.

Saúdský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud s tím souhlasil: „Poselství je jasné: válka musí okamžitě skončit, musíme okamžitě přejít k příměří a okamžitě musí přijít pomoc a materiál.“

Podle očekávání měli účastníci v Pekingu tendenci svalovat vinu za rostoucí počet mrtvých civilistů přímo na Izrael. FM Wang to vyjádřil v následujícím prohlášení: „Izrael by měl zastavit kolektivní trestání obyvatel Gazy a co nejdříve otevřít humanitární koridor, aby zabránil humanitární krizi většího rozsahu,“ řekl delegátům summitu.

Zdroj: edition.cnn.com