Americký novinář Steve Trimble, který se specializuje na leteckou tématiku, dokázal z jedné fotografie sekretáře armády USA Ryana McCarthyho najít data o perspektivním americkém hypersonickém systému Vintage Racer. (Foto: Twitter)

Důvodem žurnalistického vyšetřování byl příspěvek sekretáře z veletrhu AUSA 2019 ve Washingtonu, na které Trimble drží v ruce dokument s názvem Vintage Racer – Loitering Weapon System (LWS).

Na papíru lze přečíst nápisy: Hypersonic Ingress, Survivable, Time Over Target a Multi-Role a také obrázek, na kterém ze země něco vzlétá.

Novinář prozkoumal záběry a pak našel stopy systémů Vintage Racer v otevřené rozpočtové dokumentaci Ministerstva obrany USA. Tam byl systém uveden pod článkem stanovujícím zrychlené financování a prototypování podle požadavků ozbrojených sil.

V dokumentaci se mimo jiné uvádí, že „projekt úspěšně prošel potvrzením aerodynamické konfigurace během zkoušek v aerodynamickém tunelu a integrací naváděcích subsystémů k dosažení účinku kinetického poškození cíle před vyvrcholením formou letových zkoušek ve fiskálním roce 2019“.

Dále bylo uvedeno, že prototypy projektu byly převedeny do americké armády za účelem dalšího rozvoje a organizace procesu zadávání zakázek.

Předpokládá se však, že se nejedná o strategický systém, protože financování těchto položek je velmi nízké. Vintage Racer může být pravděpodobně palebný nárazový systém, možná bezpilotní, vybavený malou hypersonickou kinetickou municí.

Připomeňme, že ve Spojených státech již několik desetiletí probíhají práce na vytvoření malých nadzvukových raket ki