Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na briefingu uvedla, že v souvislosti se vznikem nové varianty koronaviru, omikron, je potřeba začít diskutovat o zavedení povinného očkování v Evropské unii. (Foto: Flickr)

Podle ní je v zemích EU očkováno 77 % dospělé populace, zatímco proočkovanost celé populace je 66 procent. To znamená, že až jedna třetina evropské populace nemá vakcínu. To je podle von der Leyenové asi 150 milionů lidí.

„Ne všichni se mohou očkovat, většina ale ano, a tak si myslím, že je pochopitelné, abychom vedli diskusi o tom, jak můžeme lidi přesvědčit a případně uvažovat o povinném očkování v rámci Evropské unie,“ řekla von der Leyenová k vývoji koronavirové situace v EU.

Šéfka Evropské komise ovšem poznamenala, že jakákoli rozhodnutí o zavedení donucovacích opatření jsou plně v kompetenci členských zemí.

„Z toho důvodu mi nepřísluší dávat nějaká doporučení. Ptáte-li se na můj osobní názor, máme tady pandemii a máme také život zachraňující vakcíny, které ale nejsou využívány adekvátně,“ dodala.

Leyenová během dnešní tiskové konference vyzvala i k tomu, aby členské státy denně přehodnocovaly restrikce ohledně cestování a urychlily očkování posilovacími dávkami. V souvislostí s novou variantou omikron by se evropské země měly podle von der Leyenové připravit na nejhorší.

Zdroj: ndtv.com