Šéf Pentagonu James Mattis prohlásil, že se Rusko pokoušelo ovlivnit volby do Kongresu, jež se konaly v USA na začátku listopadu.

„Minulý měsíc se opět pokusil (Vladimir Putin pozn. red.) kalit vodu s našimi volbami. Jsme svědky pokračujícího úsilí kolem toho," cituje The Hill výrok Mattise, který promluvil v Prezidentské knihovně Ronalda Reagana v Kalifornii.

Volby do Kongresu USA se konaly 6. listopadu. Republikáni si zachovali většinu v Senátu USA: minimálně 52 křesel při 50 potřebných pro kontrolu horní komory, avšak přišli o většinu v Sněmovně reprezentantů.

Zástupci tajných služeb učinili před volbami prohlášení, v kterém sdělili, že příznaky pokusů o proniknutí do hlasovacích systémů nebyly zaznamenány. Ujistili, že opatření přijatá předtím, jako instalace speciálního softwaru a školení zaměstnanců, nedovolí, aby pokusy o vměšování zůstaly bez povšimnutí.

Obvinění z „vměšování"

Po prezidentské volební kampaně roku 2016 bylo Rusko obviněno ze zásahu do voleb. Příslušné vyšetřování a také vyšetřování údajných vztahů Trumpa s Moskvou koná FBI a Kongres. Zvláštním vyšetřovatelem byl jmenován bývalý ředitel FBI Robert Mueller.

Rusko několikrát vyvracelo obvinění z pokusů o ovlivňování voleb v USA. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov je označil za „absolutně nepodložená". Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil v pasáži o údajném ruském zásahu do voleb v různých zemích, že žádná fakta to nepotvrzují.

Zdroj:  journalstar.com