Několik zemí zvažuje nové způsoby snižování emisí ze silniční dopravy. Poslední návrh se týká snížení maximální povolené rychlosti na dálnici pro spalovací automobily. (Foto: Flickr)

Není to jen bláznivý nápad osamělého ekologického aktivisty, v sousedním Rakousku mohou majitelé elektromobilů jezdit rychleji už dnes.

V roce 2018 přijala rakouská spolková vláda zákon na kontrolu emisí vypouštěných do ovzduší, který snižuje maximální rychlost na vybraných úsecích dálnic ze 130 km/h na 100 km/h.

V těchto oblastech však platí výjimka pro elektromobily, které mohou i nadále využívat limit 130 km/h. Podobnou iniciativu lze pozorovat ve Walesu ve Velké Británii, kde omezili rychlost aut na 50 mil za hodinu.

Ministr dopravy Walesu Kent Skates ke snížení rychlostního limitu pro automobily:

„Věřím, že většina motoristů se mnou bude souhlasit, když řeknu, že zachránit lidi před zdravotními komplikacemi nebo smrtí je důležitější než pár minut ušetřených při jízdě autem.“

Navzdory jasnému záměru zlepšit kvalitu ovzduší a kvalitu života v oblastech s vysokou intenzitou dopravy nelze tento návrh označit za dokonalý.